گزارشی از آتش سوزی های گسترده در نخلستان های جنوب سیستان و بلوچستان

بار دیگر نخلستان های بلوچستان شاهد آتش سوزی بودند که به بخشی از کشاورزی و صادرات منطقه ضربه زده است. احتمال عامدانه بودن برخی از این آتش سوزی ها از سوی مسئولان محلی بیان شده است.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ روز دوشنبه بخشدار ایرندگان خاش گفت: آتش سوزی به قسمتی از نخلستان روستای گنز این بخش خسارت وارد کرد. وی اما آمار دقیقی از خسارت به وقوع پیوسته را بیان نکرد.

در یک سال گذشته آمار آتش سوزی نخیلات استان افزایش یافته است و این موضوع زمانی بیشتر قابل درک می شود که گزارشها در کنار هم گذاشته شوند.

در این گزارش تلاش کردیم بخشی از گزارشهای آتش سوزی در نخلستانها که در رسانه های داخلی منتشر شده اند را بیان کنیم.

لازم است یاد آوری شود که این آتش سوزی ها در جنوب استان سیستان و بلوچستان اتفاق افتاده اند و در برخی موارد احتمال عامدانه بودن از سوی مسئولان محلی عنوان شده است.

گزارشهای ذیل همه موارد به وقوع پیوسته نیستند:

در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ – بر اثر آتش سوزی در نخلستان های روستای هیچان نیکشهر از توابع بخش مرکزی شهرستان نیکشهر بیش از ۲۵۰ نفر نخل خرما خسارت دید.

در تاریخ ۱۱خرداد ۱۳۹۶ – در آتش سوزی نخلستان های شهر گشت جنوب بلوچستان ، بیش از ۷۰ اصله نخل از بین رفت.

در تاریخ ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ – صالحی فرماندار نیکشهر اعلام کرد که در آتش سوزی نخلستان های اسپکه ۳ تا ۴ هزار اصله درخت خرما در آتش سوخت.

در تاریخ ۱۳۹۵- تیر-۵ – وقوع آتش سوزی در نخلستانهای منطقه کارواندر خاش با حجم وسیعی از خسارت همراه بود که آمار رسمی اعلام نشد.

در تاریخ سه‌شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶ – آتش سوزی در نخلستان های بزمان تعداد نامشخصی از نخل های منطقه را طعمه حریق ساخت.

در تاریخ ۱۳۹۶-مرداد -۳۱ بخشدار جالق از توابع شهرستان سراوان در جنوب شرق سیستان و بلوچستان گفت: در پی ۲ آتش سوزی در شبانه روز گذشته در نخلستان های روستای کوپک ناهوک این بخش ۳۵۰ نفر از نخیلات این منطقه طعمه آتش شد.

در تاریخ  ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ در آتش سوزی نخلستان دامن کوهیگیان ایرانشهر ۵۰ اصله نخل خرما از بین رفت.

در تاریخ ۱۳۹۶-شهریور -۲۵ آتش سوزی در نخیلات روستای چاه جلال دلگان سیستان و بلوچستان به بیش از ۲۰۰ اصله درخت خرما آسیب رساند.

در تاریخ ۱۳۹۶-شهریور-۲۵بخشدار جالق شهرستان سراوان در جنوب شرق سیستان و بلوچستان گفت: ۶۳۰ نفر از نخیلات خرمای در دو منطقه دکانان و هوشاب در پی سه آتش سوزی متفاوت طعمه حریق شد.

در تاریخ ۰۱ مهر ۱۳۹۶ – در پی وقوع آتش‌سوزی در نخلستان‌های دهستان کله گان بخش جالق از توابع شهرستان سراوان، تعداد ۲۲۰ نخل خرما در آتش سوخت.

در تاریخ  دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ بیش از ۶۰ نخل خرما در آتش سوزی بخشی از نخلستان های شهر «گشت» شهرستان سراوان در آتش سوخت.

در تاریخ چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶-  بیش از ۲۰۰ نفر نخل خرما در آتش سوزی بخشی از نخلستان های روستای «ناهوک» از توابع بخش «جالق» شهرستان سراوان در آتش سوخت.

در تاریخ ۲۱-آبان-۱۳۹۶ درآتش سوزی ناهوک از توابع سراوان بیش از ۲۰۰ نفر نخل بارور و ۳۰۰ پاجوش خرما طعمه حریق شد.

در تاریخ ۱ آذر ۱۳۹۶-  در پی وقوع آتش‌سوزی در نخلستان‌های محله “آبگرم” بخش “بزمان” از توابع شهرستان ایرانشهر بیش از ۱۷۰ اصله نخل خرما در آتش سوخت.

در تاریخ   ۲۰ آذر ۱۳۹۶   آتش سوزی نخلستان روستای گنز خاش باعث حریق بیش از ۲۰۰ اصل نخل خرما شد.

در برخی از آتش سوزی ها احتمال عمدی بودن مطرح شده است.

در آتش سوزی های جالق شاهدان عینی افرادی را در حال آتش زدن نخیلات دیده اند.

شهمیری بخشدار جالق در یکی از گفتگوهای خود گفت: سال ۹۴ در بخش جالق حدود ۲۰۰ مورد آتش سوزی کوچک و بزرگ رخ داد که ضمن آسیب به باغات و خاکستر شدن بیش از پنج هزار نخل ۱۵۰ میلیون ریال خسارت به ماشین های آتش نشانی این شهرستان وارد شد.

عواملی که به عنوان عامد در این آتش سوزی ها مطرح شده اند، قاچاقچیان چوب و بعضا ارگان های دولتی عنوان شده اند که پس از مدتی زمین را با قیمت ارزان خریداری نموده اند.

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...