آلودگی هوای سیستان و بلوچستان به ۵ برابر حدمجاز رسید

رئیس گروه پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت که وزش باد همراه با گرد و غبار میزان غلظت ذرات معلق در هوای شهرستان های شمالی استان (زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون) را در شبانه روزهای گذشته به حدود پنج برابر حد مجاز رساند.

 

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از ایرنا٬ علی ملاشاهی حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را ۱۵۰ میکرو گرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: “غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در این مدت ۶۶۲ میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شد”.

 

وی گفت: “وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در سیستان با سرعت ۸۳ کیلومتر بر ساعت علاوه بر کاهش کیفیت هوا، میزان دید افقی را در زهک به چهار هزار متر و زابل پنج هزار متر کاهش داده است”.

 

وی افزود: “باد شدید و گرد و خاکی که از روز دوشنبه هفته گذشته در شمال استان آغاز شده همچنان تا اواخر وقت امروز تداوم دارد”.

 

بادهای موسمی ۱۲۰ روزه از زمان شکل گیری سیستان و بلوچستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.

 

این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آن به صورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای ۱۲۰ روزه دمای هوا در منطقه سیستان و بلوچستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.

 

توزیع ۶۷۵ ماسک بین مردم توفان زده نیمروز سیستان و بلوچستان

 

مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: “۶۷۵ عدد ماسک از ۱۲ مرداد تاکنون میان مردم توفان زده شهرستان نیمروز در شمال استان توزیع شده است”.

 

رسول راشکی اظهار داشت: “از دوشنبه هفته گذشته همزمان با آغاز وزش شدید باد همراه با گرد و خاک و حرکت شن های روان در شهرستان های شمالی استان نیروهای عملیاتی هلال احمر در منطقه حاضر و خدمات رسانی به مردم را در دستور کار قرار دادند”.

 

سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومتر مربع (معادل ۵/۱۱ درصد مساحت کشور) و ۱۹ شهرستان و بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که امکان دارد همزمان چندین پدیده از جمله توفان، بارندگی، سیل، خشکسالی و مواج شدن دریا را تجربه کند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...