“از طریق قانونی پیگیری کنید”

حبیب الله سربازی

۴۰ سال است این جمله را از زبان مسئولان می شنویم. هر گاه مشکلی برای مردم بلوچ پیش می آید، جوانی را می کشند، فردی را اعدام می کنند، شکنجه می کنند، روستایی را تخریب میکنند، تبعیضی روا میدارند، متخصص بلوچی را به کار نمیگیرند، غیر بومی ها را برتری میدهند….. ناراحت می شویم و اعتراض میکنیم. در پاسخ میگویند: “از طریق قانونی پیگیری کنید”

این جمله را بارها از زبان علمای بزرگوار در خطبه های نماز جمعه یا با حاضر شدن در صحنه فلان مشکل و گرو گذاشتن اعتبار خود شنیده ایم ” از طریق قانونی پیگیری کنید”

اجازه دهید از این به بعد از مسئولان و به تبع کسی که این سخن مسئولان را بیان می کند بپرسیم: شما ۴۰ سال است میگوید، از راه قانون مطالبه کنید و پیگیری کنید، ما هم گفتیم چشم، بعد از مطالبه ما چه تغییری ایجاد شد؟! چقدر به مطالبه قانونی ما توجه شد؟! چقدر حق به حقدار رسید؟!

به طور مثال: در جریان کشتن شهید عبدالله مرادزهی خاشی و تیرخوردن همسر و فرزندانش که دقیقا واقعه مشابهی مثل شهید عبدالواحد رئیسی ساربوگی بود و حبوبات و اقلام غذایی به همراه داشت و مامور مجرم محسن بندهی نیز شناسایی شد، یک سال خانواده عبدالله مرادزهی پیگیری کردند و جوابی نگرفتند، در آخر وزارت اطلاعات بخاطر پیگیری مصرانه خانواده آنها را تهدید کرد که دست از پیگیری بیشتر بردارید و الا شما “تشویش اذهان عمومی” کرده و مجرم محسوب می شوید!!

جناب مسئول، جناب مولوی، و هر کس دیگری که این صحبت را میکند، سوال دارم، اگر بپذیرم از راه “قانونی” پیگیری کنم، چه ضمانتی میدهید که به حقم برسم؟!

مگر جوانان تحصیلکرده قصرقند یک سال برای اینکه جوانان بومی بلوچ متخصص، سهم تعیین شده مهندسان ناظر کشاورزی را داشته باشند از قصرقند تا زاهدان و تا خود تهران پیگیری قانونی نکردند؟! جواب نهایی آنها بعد از یک سال چه بود؟! خبر دارید؟! _جوابشان این بود که غیربومی را یواشکی سرکار کردند. و وقتی جوانان هیچ راه حل دیگری جز اعتراض نداشتند، توسط ارگان های امنیتی تهدید به برخورد شدید و “تشویش اذهان عمومی” شدند.

آیا پیگیری از راه قانونی که می گوید همین است؟!

مولوی عبدالوهاب میران زهی توسط یک قاتل که به اندازه یک جنگ تمام عیار از وزارت اطلاعات اسلحه گرفته بود و اسنادش افشا شد، ترور شد، و برای محاکمه قاتلانش گفتید از راه قانونی پیگیری کنید، اکنون بعد از دو ماه پرونده به کجا رسیده؟! و به کجا قرار است برسد؟!

در جریان “کیشکور خودرو_میرمحمدی” و بالاکشیدن اموال مردم بلوچ پس از بازداشتش با اعتبار خود مردم، و گذشت یک سال و نیم و پیگیری های مکرر قانونی پرونده به کجا رسید؟!

پیگیری های قانونی ترور علمای اهلسنت، پیگیری های قانونی اعدام ها و زندان و شکنجه های جوانان بلوچ به کجا دارند می رسند؟!

پیگیری های قانون رفع تبعیض استخدام ها که علما و نمایندگان سالهاست فریاد میزنند به کجاها رسیده است؟! به هیچ جا.

میدانید بخش اعظم مشکل چیست؟! خود قانون! و مجریان قانون!

وقتی خود قانون اساسی کشور بنیاد تبعیض را گذاشته و مجریان قانون فاسد و بزرگترین ناقضان قانون هستند، چگونه به من میگوید، از “طریق قانون” مشکلم را پیگیری کنم؟!

وقتی کسی که عبدالواحد رئیسی ها را می کشد، اسمش “مجری قانون” است و برای “برقراری امنیت” لباس نظامی پوشیده خود ناقض قانون و خود مسئول اصلی نا امنی است، شما از کدام “پیگیری قانونی” صحبت می کنید؟!

جناب مسئول و جناب مولوی و مولانا، عذر میخواهم، اما دیگر اعتقادی به “پیگیری قانونی” ندارم.

این معادله خیلی ساده است، اگر میخواهید من نوعی را برای پیگیری قانونی قانع کنید، پس تضمین لازم را هم به من بدهید.

تضمین صرفا قول و گفته و لبخند با چایی و رانی نیست، تضمین یک تعریف حقوقی دارد، یعنی اگر شما از طریق قانونی جواب نگرفتید مسئولیت کاملش را بر عهده گرفته اید.

آیا مسئول فلان اداره یا سردار فلانی که میگوید از راه قانونی مطالبه کنید، تضمین و تعهد و عقد قرار داد رسمی امضا شده می دهد که در صورت عدم رسیدگی کفیل ماجرا شود؟!

آیا مولوی بزرگواری که میگوید: از طریق قانونی پیگیری کنید ضمانت اجرایی شدنش را هم می دهد؟!

اگر خیر، پس چرا ۴۰ سال فریب خوردن را دوباره باید تجربه کرد؟! چرا نباید به فکر راه جایگزین بود؟!

راه جایگزین چیست؟!

راه جایگزین، راه جایگزین مبارزه مدنی برای تغییر ریشه ای است، راه سهاب/ستادهماهنگ کننده اعتراضات بلوچستان.

گفتمان ما در سهاب متفاوت است، ما معتقدیم “از راه قانونی” در بلوچستان مشکلات مردم حل نشده و نمی شوند، و صدها گواه برای صحبتمان داریم، چون تضمین ها و اهرم های لازمه برای ایجاد فشار را نداشته و نداریم.

و مهم است بدانیم تضمین لازمه را این حکومت آخوندی با دست خود تقدیم ما نمی کند، بلکه برای از بین بردن آن تلاشش را هم می کند، این وظیفه ماست که تضمین های لازم را بسازیم.

بزرگ ترین تضمین برای رسیدن به حقوق مدنی و طبیعی خود تغییر اداره سیاسی کشور است، تغییر ریشه ای، نه تغییر یک رئیس جمهور با رئیس جمهور دیگر و ۸ سال فریب خوردگی مجدد و شعار زدگی.

بلکه تغییر نظام و سیستم حکومت از حکومت آخوندی به حکومتی دمکراتیک، از حکومتی که می گوید: بلوچ و سنی نمی تواند رئیس جمهور و وزیر و استاندار و … شود به حکومتی که نخبگان و احزاب بلوچ در آن حضور فعال داشته باشند و شایسته سالاری در عمل ملاک شود. در آن صورت است که می توان برای دستیابی به حق قانونی تضمین لازم فشار حزبی را داشت.

کلیه مسیرهای اصلاح حکومت آخوندها تا کنون به در بسته خورده و با شکست مواجه شده اند، و همه مخالفان کوچک و بزرگ یا ترور و یا در به در شده اند، آیا تکرار اشتباه و گفتن این جمله که: از راه قانونی مطالبه کنید، هنوز هم یک راه حل است؟!

سهاب سعی دارد با مبارزات مدنی، بیداری عمومی، شکل دهی جمع های معترض، فعالیت های مبارزاتی مدنی را ساماندهی کرده و با ایجاد چالش جدی هم تضمین های لازم برای رفع مشکلات را فراهم کرده و به نحوی یاری گر مطالبه گران شود و هم در این رهگذر برای زمان تغییر بزرگ آماده باشد.
تغییر در سیستم کل ایران و رسیدن به ایرانی دمکراتیک فارغ از نظام فاسد کنونی!

لینک کانال سهاب در تلگرام:
T.me/sahabBalochistan

انتشار مطلب لزوما رای کمپین فعالین بلوچ نیست.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...