امام جمعه آزاد شهر: طرح توسعه سواحل مکران نباید بافت بومی جمعیت را بهم بزند

امام جمعه آزاد شهر با بیان اینکه طرح توسعه سواحل مکران باید منافع مردم بومی را در نظر بگیرد از تغییر بافت جمعیت بومی و تصرف زمین ها به نفع “اعیان و نور چشمی” ها هشدار داد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، مولوی محمد حسین گرگیج امام جمعه آزاد شهر در بخشی از خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره به طرح توسعه سواحل مَکُّران اظهار داشت: بنده در زمان پیشنهاد طرح توسعه سواحل مکران متذکر شدم که این طرح باید در راستای منافع مردم بومی باشد نه اینکه بافت ملی آن جا را به هم بزند، مسئولین باید به گونه ای عمل کنند که مردم، سرمایه ملی را از کشور خارج نکنند و در همین جا به تجارت مشغول شوند.

وی با تاکید بر اینکه ” طرح توسعه سواحل مکران باید در اختیار مردم بومی قرار گیرد” بیان داشت: اگر طرح توسعه سواحل مکران به نفع کشور است باید متعلق به مردم بومی باشد که مستحق هستند، بنده در زمان سفر معاون اول رییس جمهور گفتم که این توسعه باید به سود مردم آن جا باشد نه این که افراد نورچشمی و اعیان که غیر بومی هستند از این مسئله بهره برداری کنند.

خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر اضافه کرد: “برخی اعیان و نورچشمی ها که غیر بومی هستند با ساخت اسناد مالکیت جعلی زمین های مردم آن جا را مصادره می کنند و با سیم های خاردار، زمین های پنجاه ساله مردم را تصاحب می کنند که این ظلم مضاعفی در حق مردم است.”

وی خطاب به مسئولین بلند پایه کشور گفت: مسئولین باید دست مردم را بگیرند و مانع فعالیت های اقتصادی مردم نشوند، وظیفه مسئولین بلند پایه کشور این است که به فکر معیشت مردم باشند و اگر در منطقه ای تجارت خاصی وجود دارد باید در اختیار مردم بومی آن منطقه قرار گیرد.

مولوی گرگیج در پایان این قسمت از سخنانشان تاکید کرد: بنادر و دریاها نعمت هستند پس باید این نعمت ها را در اختیار مردم بومی قرار داد و نباید در اختیار افراد خاص ( اعیان و نور چشمی) قرار گیرند که با وام های میلیاردی املاک مردم را با جعل سند مصادره کنند.

لازم به ذکر است که اخیرا طرحی به نام توسعه سواحل مکران اعلام شده است که در قدم اول به “جمعیت افزایی” در سواحل مکران تاکید دارد. این جمعیت افزایی در حدی خواهد بود که دکتر مجید روستا عضو هیئت مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران (وابسته به وزارت راه و شهرسازی) که مسئولیت توسعه شهرهای چابهار و کنارک را دارد از افزایش جمعیت این دو شهر تا سقف یک میلیون و چهارصد هزار نفر سخن گفته است. در حالی که این دو شهر تا کنون فقط تا سقف ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند.

این طرح در بخش افزایش جمعیت نگرانی های زیادی را در بین علماء، تحصیلکردگان، فعالان و عموم مردم ایجاد کرده است.

عده ای هدف از آن را “تغییر بافت جمعیتی در استان سیستان و بلوچستان و در نتیجه آن تقسیم این استان به سه استان” ذکر می کنند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...