باز هم قصه پر غصه قتل های طایفه ای

کمپین فعالین بلوچ/ عصر دیروز فرشید ریگی (براهویی) در مقابل منزلش ترور و متاسفانه جانش را از دست داد. فرشید از تجار خوشنام و عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی زاهدان بود. او شخصیتی آرام و بدون حاشیه داشت و قتل او به صرف عضویت در طایفه و به قصد انتقام گیری انجام شد. چند سال پیش نیز پدر همسر فرشید در اقدامی مشابه ترور و به قتل رسید.

با مرحوم فرشید ریگی دوست صمیمی نبودم اما به واسطه چند بار ترجمه مذاکرات میهمانان خارجی با اعضای اتاق بازرگانی که فرشید هم عضوش بود با او ملاقات و مراوده داشته ام.چند ماهی نیز او و پسرش در کلاسهای آموزش زبان انگلیسی که برای اعضای اتاق بازرگانی برگزار کرده بودم شرکت داشتند.هم خودش و هم پسرش “کیهان” باهوش و با استعداد بودند. فرشید در کنار تجارت، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز بود.شنیدن خبر قتل او از دیشب حالم را گرفته و در درون خود به جهالت و تعصبات قبیله ای خودمان افسوس میخورم.تصویر پدر و پسری که برای آینده ای روشن و حضور در جهان خارج در دو صندلی در کنار هم در کلاس زبان شرکت و اشتباهات هم را اصلاح می کردند مدام جلوی چشمم می آید.اکنون جامعه بی رحم و سلاح بدست ما فرشید را از خانواده اش گرفته است، بی هیچ گناهی.تمام رویاهای آن پدر و پسر بر باد رفته. نه از آینده و حضور در جامعه تجاری جهانی برای فرشید خبری هست،نه کیهان پسر کوچکش سایه مهربانی پدر را بالای سر خود می بیند.کیهان جان! من و ما شرمنده توایم که پدرت را از تو گرفتیم. بخاطر حماقتمان، بخاطر خلق و خوی وحشیگری و تعصبات طایفه گری و سبک زندگی هزار سال پیش مان. بخاطر ضعف ایمان و بی تفاوتی مان در قبال قتل انسانها و عدم تلاش برای جلوگیری از تکرار وقوع چنین فجایعی. ما را ببخش و کینه قتل پدرت را بر دل نگیر. بگذار همان آیندگان نفرینمان کنند. طاقت نگاه کردن به چشمان منتظر بابایت را نداریم.

سیستان و بلوچستان دهه هاست از درگیری ها و قتل های طایفه ای رنج می برد و کم کم میتوان گفت این پدیده که در کشور و حتی در دنیا منحصر بفرد است باید بعنوان یک آسیب اجتماعی مهم مطرح شود.منحصر بفرد از این لحاظ که در این گونه قتل ها برای انتقام گیری، نه قاتل یا حتی عضو خانواده او بلکه یکی از بهترین و ارزشمند ترین افراد طایفه مقابل به قتل می رسد تا تلخی و سوز و ناراحتی بیشتری برای آن طایفه برجای بگذارد. اما چه باید کرد تا دیگر بار شاهد چنین وقایع شومی نباشیم.فجایعی که هم باعث نابودی خانواده ها شده است و هم بدلیل تبعات امنیتی اش اقتصاد، جذب سرمایه گذاری و تحصیل فرزندان این سرزمین را فلج کرده و به استمرار فقر و بیکاری و عقب ماندگی در این سامان دامن زده است :

۱٫ ابتدا باید برای کمرنگ نمودن نظام قبیله ای تلاش کرد.سیستم قبیله و طایفه متعلق به جوامع توسعه نیافته و عقب مانده است و در دنیای جدید جایگاهی ندارد. اکنون بدلیل درهم تنیده شدن مناسبات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و رسانه ای،کل جهان تبدیل به یک دهکده شده وهمه انسانها متعلق به یک طایفه بزرگ بنام جامعه جهانی هستند و کوچک و شعبه شعبه کردن خود سودی ندارد حداقل ما را در پیگیری مطالباتمان ضعیف تر و غیرمتحد تر می کند.در مرحله گذار از سنت به مدرنیته باید از قبیله و طایفه و سردارو سر طایفه عبور و جامعه را یکپارچه کرد.نظام طایفه و قبیله ممکن است کارکردهای مثبت زیادی داشته باشد اما ضررهای آن همچون درگیری های طایفه ای، چشم هم چشمی ها و رقابت های بی جهت، ازدواج های فامیلی و مشکل دار، دور زدن قانون برای حل منازعات و دیگر آثار مخرب آن بیشتر است.باید به طرفداران طایفه گری و سردار سازی هشدار داد که با فربه کردن نظام طایفه گری و دادن اسلحه به سران طوایف و چریک هایشان امنیت بدست نمی آید. اسلحه در رقابت های طایفه ای کارکردی ضد امنیتی و فخر فروشانه خواهد داشت تا کارکردی برای تامین امنیت.اسلحه و سردار طایفه زمانی کارکرد داشت که پلیس و ارتش و نیروی امنیتی حضوری کمرنگ در منطقه داشتند و اختلافات محلی نه ازطریق دادگاههای صالحه بلکه از سوی سران طوایف حل می شد.

۲٫ اگر اصرار بر بقای سیستم طایفه گری داریم، بیاییم کژکارکردهایش را اصلاح کنیم.اگر عضوی از طایفه ما مرتکب خطایی شد، از او حمایت نکنیم.اگر دزدی یا قتلی انجام داد به او پناه ندهیم.خود پیشقدم شویم و او را به پلیس و دادگاه تحویل دهیم. کل طایفه و اعتبار آن نباید هزینه خطای افراد خطاکار طایفه را بدهد

۳٫ کار فرهنگی بکنیم.در تریبون ها و مجالس،داشتن اسلحه، قتل و آدم کشی را تقبیح کنیم.خود و طایفه خود را برتر از دیگر طوایف ندانیم و فخر فروشی نکنیم.مثال بلوچی ” کلین بلوچ یکین لوگی پرزند انت گو همی یکین جامگ و شلوار” را همیشه آویزه گوش خود قرار دهیم. انسان باشیم و انسانیت را ترویج دهیم.

به نقل از کانال تلگرام نویسنده:

دکتر امان الله تمنده رو

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...