به مناسبت چهارمین سال تاسیس کمپین فعالین بلوچ/ پیام فعالان حوزه های مختلف

به مناسبت چهارمین سال تاسیس کمپین فعالین بلوچ مجموعه ای از فعالان حوزه های مختلف حقوقی، سیاسی وفرهنگی و مخاطبان گرامی، پیام هایی در قالب متن و صدا و تصویری برای ما ارسال داشته اند که ذیلا برای استفاده عموم منتشر می شوند:

 

کیوان رفیعی؛ دبیر مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

دوستان عزیز در کمپین فعالین بلوچ

چهارمین سالگرد آغاز فعالیت های “کمپین” را به شما که به صبر و پشتکار تحقق آن را زمینه ساز شدید تبریک عرض می کنم.

در جامعه محروم و مورد تبعیض بلوچ های ایران، فعالیت های مستقل و برابری خواهانه شما نور امیدی شد برای کسانی که به دنبال بهبود وضعیت جامعه خود با پرهیز از خشونت هستند.

وضعیت حقوق بشر در بلوچستان ایران بخصوص در بحث گزارشگری به دو مقطع قبل و بعد شما تقسیم میشود. به گواه آمار، حضور موثر شما باعث شنیده شدن بیش از پیش صدای قربانیان و دیده شدن تصویر مردم دردکشیده این خطه از کشور شده است.

به یمن زحمات شما، امروز نسبت به چهار سال قبل مردم ایران بیشتر و عمیق تر با درد و رنج و نابرابری های جاری در منطقه بلوچستان آشنا هستند.

مسلما راه طی نشده بسیار است و طاقت فرسا ولی عزم و اراده ای که شما با کمترین امکانات از خود نشان دادید تحقق آن را باور پذیر می کند.

به امید شکوفایی و پایداری روزافزون شما

کیوان رفیعی

دبیر مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

 

عبدالستار دوشوکی مدیر مرکز مطالعات بلوچستان:

 

پیام تبریک و آرزوی موفقیت برای کمپین فعالین بلوچ

حدود چهل سال پیش انقلاب ایران آغاز شد. آغازی که پایانی بود بر بسیاری از امیدها در امتداد استمرار فقر و تبعیض در بلوچستان بر علیه مردم بلوچ و اهل سنت. در این چهل سال در مقایسه با دیگران می توان گفت که مردم بلوچ علیرغم تحمل ستم های مضاعف و محرومیت های عامدانه تقریبا  بیصدا بوده اند. کمپین فعالین بلوچ الحق که ره چهل ساله را در چهار سال پیموده است و در انعکاس صدای مظلومیت و محرومیت مردم بلوچ  نه تنها  در میان هموطنان در داخل کشور بلکه در سطح بین المللی موفق عمل کرده است، و بعنوان یک منبع معتبر  و مستند خبری و حقوق بشری جایگاه سزاوار خویش را کسب کرده است.

در شرایطی که رژیم جمهوری اسلامی با توسل به روش های تزویز، توطئه ، تطمیع و تهدید بسیاری از صداها را در گلو خفه کرده و  متاسفانه بخش قابل توجه ای از بلوچ های برونمرزی و درونمرزی را با خود همراه کرده تا  از طریق سکوت یا همکاری، شریک جرم و مجیزگوی نظام باشند، مسئولین و دست اندرکاران کمپین فعالین بلوچ در داخل و خارج از کشور توانسته اند با از خودگذشتگی بیرق مبارزه حقوق بشری و افشاگری بر علیه ظلم و ستم را برافراشته نگه دارند.  باید به این فعالین توانا و شجاع تبریک و دست مریزاد گفت و از تلاش های بیدریغ آنها قدردانی کرد.

با توجه به پروژه “آمایش جمعیتی” و به حاشیه راندن مردم بومی بلوچ و اهل سنت توسط نظام تحت عنوان “طرح توسعه سواحل مکران” که هدف نهایی آن تغییر کامل بافت جمعیتی از منظر قومی، فرهنگی، زبانی و مذهبی در طی دهه های آینده می باشد، وجود نهادهایی نظیر  کمپین فعالین بلوچ بسیار ضروری و حیاتی می باشد. از این رو از نسل جوان بلوچ که آینده نامشخصی پیش روی آنهاست درخواست می کنم فعالیت، پشتیبانی، اطلاع رسانی و همکاری خود با کمپین فعالین بلوچ را افزایش بدهند تا صدای مردم بلوچ و اهل سنت با رسایی بیشتری و در مقیاس وسیع تری منعکس گردد. یکبار دیگر به کمپین فعالین بلوچ تشکر و تبریک می گویم و برای آنها توفیق های  روزافزون و بیشتری را از درگاه حق تعالی مسئلت دارم.

عبدالستار دوشوکی

مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن

 

رحیم بندویی؛ حزب مردم بلوچستان:

 

چهارمین سالگرد تولد “کمپین فعالین بلوچ” را به تک تک تلاش گران آن شادباش میگویم؛

 

برای اولین بار که چهار سال پیش با وبسایت “کمپین فعالین بلوچ” آشنا شدم، با دقت به مطالعه مطالب آن که شامل اخبار روز و مقالات و تحلیلهای سیاسی و اجتماعی آن در مورد جامعه بلوچ و بلوچستان بود پرداختم۔ گمشده ای را یافتم که مدتها بدنبال آن میگشتم۔زیرا که با کمبود چنین نهاد و اُرگانی خبری که فعالین آن ریشه در بطن جامعه بلوچستان داشته و اخبار آن از منابع موثق باشند تا بتوان با اطمینان خاطر در سطح ملی و بین المللی به آنها استناد نمود، همواره در طول ده ھا سال فعالیتم، بطور جدّى روبرو بوده ایم۔

تلاشگران “کمپین فعالین بلوچ” در فضایی که حاکمیت دیدگاه “نظامی” و “امنیتی” سردمداران ایران با شدیدترین شکل آن در خطه بلوچستان و خاصا بر مردم بلوچ اعمال میگردد، با تلاش های شجاعانه و پیگیرانه خود توانسته اند از طریق بهره گیری از ابزارهای مدنی مسالمت آمیز، در خبر رسانی و آشنایی مردم بلوچ به بخشی از حقوق مدنی شان، گامهای بسیارارزنده و قابل ستایش بردارند۔

افشای سیاستهای تبعیض آمیز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی با ارائه آمار و ارقام دولتی و اتفاقات و حوادث مستند، شیوه ای بسیار تأثیر گذار توسط تلاشگران “کمپین” در آگاهی رسانی به مردم بلوچستان و اقناع مردمان ساکن ایران و همچنین افشاگری و اطلاع رسانی درجوامع بین المللی توسط دیگر فعالان بلوچ در سطحی گسترده تر بسیارقابل اھمیت میباشد.

نکته با ارزش و مهم دیگری که از سوی تلاشگران “کمپین”مورد توجه بوده است، دفاع آنان از حقوق شهروندی وحقوق بشری تمامی مردمان ساکن بلوچستان فارغ از تعلق جنسیت و نژاد و دین ومذهب و قومیت و ملیت آنان و در یک کلام انسان محورى تلاشھاى آنان است۔ داشتن چنین نگاهى نشان از بالندگی فکری این تلاشگران به آینده اى نیکو براى ھمه مردمان گوناگون این سرزمین می باشد و این خود بیانگر حرکت به سمت تحولات مثبت در جامعه بلوچستان است۔

حضور تلاشگران توانمند در ھمه میدانھاى مبارزاتى از جمله  سیاسى، اقتصادى، اجتماعى، فرھنگى و ھنرى،  با توجه به بازماندگى ھاى جامعه بلوچستان در زمینه ھا و میدانھاى گوناگون، به عنوان نیازى بسیار ضرورى شدیدا احساس میشود۔ لذا ھرگونه  فعالیت که مردم بلوچ را به اھداف بنیادى آن گامى نزدیکتر نماید  از ھرکس و در ھر کجا که ممکن گردد، قابل ارج و قدردانى خواھد بود.

به عنوان فردی از فعالین سیاسى بلوچ که متعلق به نسل پیش از دوران انقلاب شکست خورده و به تاراج رفته بهمن ۱۳۵۷(فوریه ۱۹۷۹) میباشم، حضورتلاشگران زن و مرد در “کمپین فعالین بلوچ” را افتخارى براى ملت بلوچ میدانم و به پدران و مادرانى که چنین فرزندان برومندى را تحویل جامعه ملت بلوچ داده اند، تبریک وشادباش میگویم. زیرا که این تلاشگران  با تمام کمبود های بنیادی و کاستی های مادی و سختی های راه شان، مسئولیت  خطیر و بسیار مهمى را که همانا آگاهی رسانی به مردم بلوچ در شناختن حقوق شان میباشد، بر دوش ھاى خستگى ناپذیرشان نهاده اند.

پیروز و سربلند باشید.

رحیم بندویی (لندن)

از: فعالین “حزب مردم بلوچستان”

 

محمد نور خرمی عضو شورای مدیریت سنی یار:

سلام و ارادت خالصانه ام نثار تلاش و درایت و مهر و عطوفتتان ، کمپینیان فعال بلوچ

عزیزان یقین داشته باشید ، که تبلور دوباره فرهنگ بلوچستان ، عمق نگاه کودکان بلوچ ، شادى ونشاط دخترکان بلوچ ، آینده روشن پسران بلوچ ، آرامش وآسایش بانوان بلوچ ، تامین شغلى مردان بلوچ  و رهایى بلوچان دربند و فرداى بهتر این مرزوبوم پس از توفیق الهى درگرو سختکوشى و شکیبایى شما درمسیرى است که با نام کمپین فعالین بلوچ سه سال آن را با سختى ومشقت به موفقیت پشت سرگذاشته اید .

درآغاز چهارمین سال این فعالیت هدفمند و مبارک ، برایتان آرزومندم اى بزرگواران که به امید الله سالهاى پیش رو موفقیت هاى بیشتر ، ارزشمندتر و شکوفاتر از گذشته نصیبتان شود و بتوانید صداى دادخواهى و حق طلبى قوم مظلوم بلوچ را به گوش جهانیان برسانید .

سپاس

محمدنور عضو شورای مدیریت سنی یار (مرکز بین المللی دفاع از حقوق اهل سنت)

 

محمد کدخدائی- فعال سیاسی بلوچ:

با سلام و درود به کمپین فعالین بلوچ و مدیر مسئول آن جناب حبیب الله سربازی

چهار سال فعالیت کمپین فعالین بلوچ در جهت خبر رسانی و اطلاع رسانی از وقایع ,اتفاقات و مشکلات مردم بلوچستان بدون تردید دست آورد بسیار بزرگی بوده در جهت اطلاع رسانی به جامعه بلوچستان و همچنین جهانی.

خبرنگاران کمپین در این مدت توانستند اخبار بسیار مهمی را از جامعه بلوچستان که از لحاظ خبری کلا تحریم هست, و دیگر خبرنگاران حق ندارند مشکلات را گزارش بدهند به بیرون منتقل بکنند و به وظیفه و آگاه رسانی خود عمل کردند.

در جامعه امنیتی مثل بلوچستان که هر کاری و حرکتی را ربط می دهند به امنیت کشور و آنرا سرپوش می گزارند,کار اطلاع رسانی از ارزش و اهمیت بسیار بالای برخوردار است.

هر جامعه ای احتیاج به یکسری نهادها و انستیتوهای مختلف دارد و امید آن است که کمپین فعالین بلوچ به عنوان یک نهاد حقوقی خبری و مستقل بتواند نقش خود را در جامعه بلوچستان به عنوان یک انستیتو خبری ایفاد بکند, تا جامعه بلوچ و غیر بلوچ بتوانند از مشکلات و معضلات جامعه بلوچستان آگاهی پیدا بکنند.

درشرایط فعلی که بلوچستان تحت اشغال و مستعمره هست و بدون دولت و پارلمان خود می باشد, دولت و ملت حاکم بالا دست، تمام سیاستهای خود را در بلوچستان بر اساس اشغالگری و استعماری پیاده می کند, نقش رسانه و مدیا در افشای این سیاستها بسیار مهم هست و وجود کمپین فعالین بلوچ در این شرایط بسیار حیاتی می باشد.

در پایان آروزی موفقیت و کامیابی به تک تک دست اندرکاران کمپین فعالین بلوچ دارم.

بلوچستان سبز بات

سپتامبر ۲۰۱۷

محمد کدخدائی- فعال سیاسی

 

علی کلائی   – روزنامه نگار:

 

دولتی ها هم می گویند که سیستان و بلوچستان محرومترین استان کشور است. استانی پر نعمت از همه جهات و اما مردمانی که فقر بر سرشان آوار شده، اما شرافت را در تک تک چهره ها می توان دید. این همان استانی است که انسان شیدا و مجاهدی، فی سبیل الله و الناس، چون شهید هدی صابر در آن کاری کرد کارستان. کاری که نمی دانم با رفتنش چه بر سر آن آمد.

اما فعالین بلوچ منطقه آرام ننشستند. هیچ زمانی نشستن و نگریستن در کارشان نبوده بلکه گام به گام ساخته اند و به پیش آمده اند. رد پای این تلاش را در همه زمینه ها در استان می توان مشاهده کرد. اما شاید یکی از کمبودها در زمینه خبر و بالاخص خبرهای حقوق بشری بود که ۴ سال پیش تلاشی آغاز شد و امروز میتوان گفت که یکی از منابع مورد اعتماد در خصوص منطقه و استان سیستان و بلوچستان، کمپین فعالین بلوچ است که تلاش میکند مسائل مربوط به منطقه را با شعار و تلاش برای “آگاهی و عدالت” پوشش بدهد.

تلاششان قطعا ستودنی است. بالاخص در آن منطقه مشخص. منطقه ای که خط نظامی امنیتی حاکم بر ایران به شدت تلاش می کند تا آن را امنیتی کند و امنیتی بودن را به خصلت آن بدل کند. منطقه ای که ساکنان آن در قیاس با بقیه ساکنان کشور ایران هم به لحاظ مذهبی و هم به لحاظ اتنیکی در اقلیت اند. حرکت کمپین فعالین بلوچ حرکتی مدنی است که می تواند به تقویت جامعه مدنی در استان و در کل کشور منجر شود. حرکتی که قطعا در سالهای فعالیتش با مشکلات امنیتی فراوانی دست و پنجه نرم کرده است و سنگ های بسیاری در مقابل راهش بوده تا این حرکت از آغاز به ۴ سالگی برسد.

اما دو انتظار را میتوان از این کمپین مطرح کرد. اول تداوم است. در تاریخ صده اخیر پس از مشروطه در ایران، ما با تداوم نهادهای مدنی مان روبرو نبوده ایم. نهادهای مدنی، صنفی و … ایجاد می شوند، پس از چندی یا به دلایلی خود منحل می گردند و یا با درگیر شدن در اختلافات داخلی به انشعاب می رسند. امیدوارم عزیزمان در این کمپین تجربه سایر نهادهای مدنی و حقوق بشری را سرلوحه کنند و با توافق حتی بصورت حداقلی این حرکت نیکو را تداوم ببخشند و بدانند که این تداوم قطعا ثمرات بسیاری برای استان و مردم بلوچ بطور اخص و کل ایران بطور اعم خواهد داشت.

مسئله دوم اما دید حقوق بشری و دور شدن از حبس در نگاه مذهبی و یا قومی است. کارنامه کمپین در حوزه کارنامه خوبی است و اما انتظار می رود که با بالنده تر شدن مجموعه، این خصلت نیز در کمپین قوی تر شود و شاهد هرچه حرفه ای تر شدن و دقیق تر شدن کمپین فعالین بلوچ در سالهای آتی باشیم.

۴ سالگی کمپین را خدمت عزیزان فعال در آن تبریک می گویم. امید که سالهای پیش رو سالهای بالنده ای برای کمپین فعالین بلوچ باشد و ایضا سالهای بهتری برای مردم بلوچستان ایران عزیز و همه مردم ایران.

توفیق این عزیزان را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

علی کلائی   – روزنامه نگار

 

جمشید امیری؛ جبهه‌ی متحده‌ی بلوچستانِ ایران:

 

په :واجه حبیب الله سربازی مدیر کمپین فعالین بلوچ

بلۆچ جهدکارانی کمپین

چه:جمشید امیری سخنگوی جبهه‌ی متحد بلۆچستان اێران:

دُردانگێن انسانی جُهد کاران!  شمئے بارئوا چے بگوَشێن که شمئے سازمانِئے نام و کار، وت شما را چه هرشکس وهر گروپێئے ستا وسنایان  بے نیازَ کنت.

اے که شمئے کارئے مُهرو بُرزترێن  سنگرئے آسنێن دیوال،  گۆن انسانی چمشانکان و دور چه هر پئیمێن جنگ وکُشتار و توپّک و ٹۆپ اِنت، اے مئے دلانی جُهلترێن اَرمان اِنت.

اے هبر که:

شمئے “سبزێن سر و الماسێن کَلَم وگۆیاکێن زبانئے” تیر و تیر کمان، چه سازمان ملل و هُکوک بَشرِئے نمیرانێن بند و رهبنداَننت، اے وت هر انسان، هاس  بلۆچانی دلئے پُلێن واهگ و دلئے مراداَنت.

پُلێن سنگتان! ما و شما اگن په چمِ دل بچارێن، همدلێن همکارێن و په یک مکسدے کارَ کنێن.

جبهه‌ی متهدِ بلۆچستانئے اَرمان، گۆن شما یکّ اِنت و بلۆچانی زندمانئے همبودگی، اجتمایی  گهبۆدی و گهرۆچی و آیانی سیاسی

هکّ و حکوکانی برجاه دارگا، گۆن شما یکجاه و همکۆپگ اِنت. هاس که مئے جُهدانی سنگر هم شمئے ڈئولا:

سیاسی، همبودگی و اکتسادی جَد و جُهداَنت و چه هر وڑێن جنگ و چۆپ و کُشتارا دوراِنت.

شمئے چارسالگێن جد و جهدانی اُمر هزاران سال بات وشمئے اے چارسالگێن مزنێن کۆشستان په کومئے سیاسی مردمانی هکّ و حکوکانی بر جاه دارگا، چه دلئے جُهلانکیان شاباش گوَشێن.

ما گۆن شما گۆنێن، بگوَشێت تا اۆدان که بیت پسّئو بدێن، بلۆٹێت تان اۆدان که بوتَ کنت پوره بکنێن.

شمئے پُر برکێتن جُهدانی شه جۆ، مدام تچان و رُمبّان بات!.

جمشید امیری- جبهه‌ی متحده‌ی بلۆچستانِ اێران

 

عبدالله بلوچ، بلوچ راج زرمبش:

کلوه په بلوچ جهد کارانی کمپینءَ (کمپین فعالین بلوچ)

 

هنچو که چو روشنیں روچءَ سهرا انت، بلوچ راجءِ حق ماں هر تک و پهناتءَ پادمال انت؛ بلوچ ماں وتی هلک، میتگ و ملکءَ درآمد کنگ بیگءَ انت؛ بلوچستانءِ سرجمیں شهراں، ڈنّی آرگ و جاه منند بیگءَ انت و بلوچستانءِ نامءِ هم بیگواه کنگءِ چن و لانچ بیگءَ انت؛ بلوچ وریانانی پاهو دیگ و تیرانی آماچ کنگءَ پَسِست نیست. ماں چشیں جاوراں، په بلوچءِ حقءَ آوازءِ چست کنگ، ایرانءِ وتگڑیں جمهوری اسلامی رجیمءِ ظلم و زوراکیانی پاشک کنگ و جهانءَ شون دارگءِ شمئے جهد ماں گوستگیں چار سالاں ستا کرزیت.

من چه ” بلوچستانءِ راجی زرمبش”ءِ نیمگا، شمئے جهدانی بنگیج بیگءِ روچءَ مراد بات گُشاں و امیت انت که شمئے جهد روچ په روچ تیز تر و رِد و بند تر به بنت و گوں آ دگه بلوچ جهد کاراں همکاری گیشتر و ودّان به بیت.

” بلوچستانءِ راجی زرمبش” سهرائیءَ گشیت که په بلوچءِ حقانی گرگ و بلوچستانءِ آجوئیءَ، سرجمیں بلوچ جهد کارانی که  اے پڑءَ جهد کنگءَ انت، هورکاری ضروری انت.

شمئے سوبانی لوٹوک

چه ” بلوچستانءِ راجی زرمبش” ءِ نیمگا

عبدالله بلوچ

۱۶/۰۹/۲۰۱۷

 

بقیه پیامهای فعالان را در این ویدیو تماشا کنید:

 

پیام  هواداران و مخاطبان کمپین فعالین بلوچ:

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...