تجمع مردم چابهار و اعتراض علما در مخالفت با طرح تقسیم

پس از آنکه حبیب الله دهمرده استاندار پیشین و نماینده زابل و حسینعلی شهریاری نماینده سیستانی اقدام به طرح چندباره تقسیم استان سیستان و بلوچستان نمودند تجمعات اعتراضی در چابهار شکل گرفت و در چند شهر دیگر ائمه جمعه مخالفت مجدد خود را اعلام کردند.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، روز جاری ۲۷ بهمن در پی فراخوانهای که توسط “سازمان سهاب” در فضای مجازی برای تجمع حمایتی از نمایندگان مخالف تقسیم و حمایت از یکپارچگی استان منتشر شد جمع بزرگی از نمازگزاران در چابهار اقدام به تظاهرات نمودند.

مردم چابهار با در دست گرفتن پلاکاردهای با مضمون “زنده باد ایران، زنده باد بلوچستان” و “نه به طرح تقسیم بلوچستان” مراتب اعتراض خود را بیان کردند.

همچنین ائمه جمعه بلوچ در چند شهر دیگر اقدام به سخنرانی های اعتراضی نمودند.

مولوی محمد حسین گرگیج در خطبه های نماز جمعه امروز گفت: “کسانی که تجزیه سیستان و بلوچستان را مطرح می کنند به دنبال منافع شخصی خود هستند”

مولانا عبدالحمید  امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: “طرح مساله تقسیم بلوچستان کار عاقلانه ای نیست” وی پیشتر نیز در یک سخنرانی گفته بود دنبال کنندگان تقسیم بلوچستان را “دشمن مردم بلوچ” می دانیم.

مولوی حسن زهی امام جمعه مسجد جام جم زاهدان گفت: “بلوچستان شناسنامه ماست و ما اجازه تقسیم و حذفش را نمی دهیم”

مولوی عثمان قلندرزهی امام جمعه الخلیل خاش گفت: “تشکر می کنم از نمایندگان استان که با این طرح مخالفت کردند تمام مردم بلوچستان با این طرح مخالف اند و نام بلوچستان باید در تاریخ بماند و محو کردن هویت مردم بلوچ توهین به این ملت غیور است”

مولوی اسد الله کریم زایی امام جمعه موقت آشار: “نمایندگانی که در پی تکه تکه کردن بلوچستان هستند، وطن فروش اند.”

لازم به ذکر است که در پی تلاش دو نماینده سیستانی برای تقسیم استان ۶ نماینده دیگر استان که یکی از آنها دکتر کیخا نماینده سیستانی زاهدان نیز هست مخالفت خود با تقسیم استان را طی نامه ای برای رئیس جمهور ابراز کردند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...