دستور رهبر برای بررسی “بعد بین المللی سواحل مکران”

کمپین فعالین بلوچ . slideshow, اخبار, اخبار بلوچستان, پرونده ویژه 114 بدون نظر

شورای راهبردی روابط خارجی دفتر رهبر ایران در جریان سفری که به منظور ارائه گزارش به علی خامنه ای رهبر ایران در مورد بعد بین المللی “توسعه سواحل مکران” انجام شده است ، از چابهار و کنارک و… دیدار کرد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از سایتهای داخلی کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی دفتر رهبری پس از بازدید از سواحل مکران گفت: توسعه سواحل مکران یکی از راهبرد‌های اصلی رهبر است و این منطقه جنبه ملی و بین المللی برای توسعه و پیشرفت ایران دارد.

وی با اشاره به اینکه طرح های توسعه ای در مکران با هدف ملی انجام می گیرند افزود: چابهار به عنوان یک منطقه راهبردی و متصل به آب‌های آزاد اقیانوس هند یکی از محور‌های مهم و کلیدی توسعه و پیشرفت ایران است.

خرازی اظهار داشت: چابهار راه دسترسی به آب‌های آزاد را فراهم می‌کند و اتصال کشور‌های حاشیه اقیانوس هند به آسیای میانه از این نقطه راهبردی امکانپذیر است.

وی ادامه داد: پروژه‌های بزرگی نظیر راه آهن چابهار-سرخس، کارخانه‌های بزرگ فولاد و پتروشیمی و طرح توسعه بندر شهید بهشتی در حال اجراست و نیاز است ساخت راه‌های ترانزیتی دوبانده و فرودگاه بین المللی چابهار هرچه سریعتر اجرایی شود.

وی با اشاره به درخواست علی خامنه ای مبنی بر ارائه راهبرد مناسب برای توسعه چابهار، تصریح کرد: هدف سفر اعضای شورای راهبری روابط خارجی دفتر رهبر معظم انقلاب به چابهار بعد بین المللی مسائل توسعه ای در تنها بندر اقیانوسی ایران است و لازم بود اعضای شورا در جریان ناهناهنگی ها و چالش های موجود بر سر راه توسعه سواحل مکران و چابهار قرار گیرند.

خرازی خاطرنشان کرد: پس از سفر اعضای شورا به چابهار در فاصله کوتاهی نتایج سفر و بازدیدهای صورت گرفته در قالب راهبردی برای توسعه سواحل مکران و به ویژه بندر راهبردی چابهار خدمت رهبر معظم انقلاب تقدیم می شود تا ایشان توصیه های لازم را به نهادهای مربوط در جهت تسریع در توسعه چابهار و مکران ارائه کنند.

رئیس و اعضای شورای راهبردی روابط خارجی دفتر رهبری در سفری سه روزه از بندر شهید بهشتی، منطقه آزاد، طرح پرورش ماهی در قفس، پرورش شتر مرغ، بنادر صیادی رمین، کنارک، بریس و پسابندر، زمین‌های مستعد پرورش میگو رودیک و طرح سه هزار هکتار ایجاد گلخانه دیدن کردند.

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله ۶۴۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از ۲ شهر به نام‌های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، ۶ دهستان و ۴۳۸ روستا تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید