روز جهانی دختران کودک و کودکان بلوچ

کمپین فعالین بلوچ . slideshow, مقالات 729 بدون نظر

کمپین فعالین بلوچ- امروز یازدهم اکتوبر برابر است با روز جهانی دختران کودک؛ اما بلوچستان و مردم بلوچ این روز را در حالی سپری می‌کند که بسیاری از کودکان دختر از حقوق ابتدایی خود محروم اند و با تحمل مشکلات فراوان، به زندگی شان ادامه می‌دهند.

آمار سو تغذیه، کمبود امکانات آموزشی، فقر و ناداری و عرف و عادات حاکم، هر کدام به نوبه خود شرایطی را به وجود آورده اند که بسیاری از دختران کودک از تحصیل باز بمانند.

در برخی از مناطق بلوچستان دخترن بلوچ برای تحصیل فاصله ۹۰ کیلومتر را باید طی کنند تا از فرصت آموزشی برابری با پایتخت نشینان تحصیل کنند!

سال گذشته تصادف و واژگونی سه وانت بار دختران بلوچ که یکی از آنها حامل ۲۱ دانش آموز و دیگری حامل ۱۳ دانش آموز بود و در حال تردد بین مسیر روستاها برای جابه جایی دانش آموزان بودند باعث زخمی شدن تعدادی از آنها شد موضوعی که برخی از خانواده ها را بخاطر خطرات موجود در راه از تحصیل کودکان خصوصا کودکان دختر باز می دارد.

نبود فرصت های برابر تحصیلی یکی از دغدغه های مهم مردم بلوچ است که نیاز به توجه اساسی دولتمردان دارد.

همچنین سال گذشته (۹۴) معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: حدود یک پنجم کودکان زیر پنج سال سیستان و بلوچستان از مشکل لاغری، کم وزنی و کوتاه قدی رنج می برند. که به علت فقدان امنیت غذایی بدان دچار شده اند. تا جایی که رنگ پریده و ضعف و لاغری بسیاری از این کودکان در اثر ضعف تغذیه مشهود است.

گفتنیست، روز جهانی دختران کودک، در سال ۲۰۱۲ از سوی سازمان ملل روز ۱۱ اکتوبر معرفی شد تا در آن به افزایش آگاهی عمومی ‌درباره حقوق دختران در جوامع مختلف پرداخته شود.

img14083488

.

دیدگاهتان را بنویسید