شهروندان بلوچ به مرکز فرماندهی “توسعه سواحل مکران” دسترسی ندارند

طرح موسوم به “توسعه سواحل مکران” توسط وزارت دفاع اجرا می شود و حتی تصور نزدیک شدن به این محل نظامی برای شهروندان بلوچ دور از واقعیت به نظر می رسد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، یک منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود گفت: “مرکز فرماندهی طرح توسعه سواحل مکران در محل وزارت دفاع تهران قرار دارد.”

وی افزود: کلیه تصمیم ها و برنامه ریزی های عملی طرح ها و پروژه های اقتصادی از آنجا توزیع می شوند.

این منبع گفت: چند بار تلاش کردیم که در جریان طرح توسعه ای که مدعی هستند در حال اجراست ما نیز سهمی برای بومی های بلوچ بگیریم که موفق به ورود به وزارت دفاع نشده ایم.

علیم یار محمدی نماینده زاهدان نیز در همین زمینه به اقتصاد آنلاین گفته: «با پیگیری هایی که داشتیم مشخص شد یک هیات موسس برای احداث سازمان توسعه سواحل مکران از سوی رهبر انقلاب، دولت و دستگاه های مربوطه در آن ایجاد شده است. نخستین قدم، در راستای استفاده از این سواحل، از سوی وزارت دفاع برداشته شده است. این وزراتخانه در حال حاضر در این منطقه کار مطالعاتی انجام می‌دهد. در این مطالعات مکران از لحاظ سکونت گاه ها، صنایع، بندرگاه و مواردی از این دست بررسی می شود».

نماینده مردم زاهدان در راستای اقدامات وزارت دفاع در مکران افزود: « من احساس می کنم تلاش‌ها آن‌گونه که در راستای آن سند فرادستی است، صورت نمی گیرد. دستگاه متولی امر، وزارت دفاع است و احساس می‌شود بیشتر به بُعد نظامی این منطقه توجه می‌شود که نباید این‌گونه با این منطقه برخورد کرد، بلکه باید به همه جوانب توسعه سواحل مکران توجه شود».

لازم به ذکر است که دبیرخانه طرح توسعه مکران در وزارت دفاع قرار دارد و گمان می رود که اکنون و پس از حسین دهقان وزیر دفاع پیشین،  امیر حاتمی وزیر دفاع کنونی مسئول اجرای طرح موسوم به توسعه سواحل مکران و افزایش جمعیت در این منطقه باشد که از نیروی دریایی ارتش به عنوان بخشی از مجریان طرح استفاده می شود.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...