شهروند خبرنگاری چالشی برای بحران سانسور

همواره حکومت های خودکامه برای پیشبرد اهداف خود و جلوگیری از درز اخبار وپیام های برون مرزی به مردم کشور و یا به جامعه جهانی از گزینه سانسور استفاده می کنند و با این کار آنچه خود بخواهند را به باورها و افکار مردم تزریق می کنند نه آنچه درست است.

اما راهی که بتواند این مشکل را با کمترین هزینه حل کند چیست؟! چگونه باید اخبار و گزارش های درستی از آنچه پیرامونمان می گذرد به مردم کشورمان و جامعه جهانی ارائه بدهیم؟!

در سالهای اخیر پس از گسترش فرهنگ دجیتال ، اینترنت و تلفنهای همراه دوربین دار و از سوی دیگر ایجاد بستر های مجازی و شبکه های اجتماعی  مناسب باعث شده اند بسیاری از شهروندان عادی با تصویر برداری و عکاسی از وقایع پیرامونشان و انتشار گسترده آن در اینترنت و شبکه های اجتماعی فرهنگ جدیدی به عنوان (شهروند خبرنگار) را پدید آوردند.

یک شهروند خبرنگار می تواند با داشتن یک موبایل و فشار دادن یک دکمه لحظه های حساسی از تاریخ را ثبت کند که دنیا را تکان دهد.

به طور مثال: وائل عباس یک وبلاگ نویس مصری برای آگاهی دهی به مردم مصر همیشه از عکس و فیلم استفاده می کرد و معتقد بود یک عکس یا فیلم به اندازه صدها خطابه معنی به بیننده منتقل می کند از این رو همواره به دنبال ثبت وقایع اطراف خود بود تا اینکه توانست با ثبت دو اتفاق از خشونت و کتک کاری پلیس مصر نسبتب ه بازداشت شدگان و انتشار ان در وبلاگ خود و پیگیری مستمر بزرگ ترین رسوایی های تاریخ تاریخ دولت حسنی مبارک را رقم بزند.

 عباس توانست با شهروند خبرنگاری سطح آگاهی مردم نسبت به خشونت نا مطلوب پلیس محلی را بالا برده و ترس شکایت نکردن از پلیس را درهم بشکند او بخاطر فعالیت های شهروند خبرنگاری خود توانست جایزه هلمن همت ۲۰۰۸ را از دیده بان حقوق بشر دریافت کرده؛ و از طرف سی ان ان به عنوان  فرد سال۲۰۰۷  در خاورمیانه اعلام شود؛ وی همچنین اولین وبلاگ نویسی است که جایزه شوالیه بین‌المللی را از سوی کمیته بین‌المللی روزنامه نگاران در سال ۲۰۰۷ دریافت کرد.

نکته: شما به راحتی می توانید با داشتن یک گوشی همراه دوربین دار تبدیل به یک خبرنگار شوید.

 

مزایای استفاده از تلفن همراه در تهیه خبر

 

امکان تهیه و ارسال خبر و گزارش از طریق تلفن همراه، مزایای ویژه ای دارد به طور مثال:

۱٫ گوشی تلفن همراه همیشه با شماست. دانستن روش ضبط صدا و تصویر به وسیله گوشی موبایل‌، شما را قادر خواهد ساخت تا اخبار لحظه‌ای و ناگهانی را در لحظه رویداد به تصرف خود در‌آورید.

۲٫ تلفن‌ همراه، به عنوان دستگاه قابل حملی که کار ضبط صدا و تصویر را به ساد‌گی انجام می‌دهد، جایگزین خوبی برای تصویربرداری در مکان‌هایی است که ورود عوامل فیلمبرداری به آن ممنوع است. در چنین شرایطی، تلفن‌های همراه همیشه در محل حضور دارند.

۳٫  ضبط مصاحبه‌های صوتی و تصویری با تلفن همراه، اغلب به مصاحبه‌شونده کمک می‌کند تا راحتی و آرامش خود را در طول مصاحبه حفظ کند.

۴٫ تهیه گزارش‌های محلی می‌تواند بافت جغرافیایی با ارزشی را به مصاحبه اضافه کند. همین مزیت کمک می‌کند تا گزارش شما مخاطبان خاصی را که اغلب به دنبال اخبار مربوط به محیط زندگی خودشان هستند، جذب کند.

پس بسته به بودجه‌ای که در اختیار دارید، تلفن همراه می‌تواند به عنوان یک دستگاه ارزان‌قیمت ضبط صدا و تصویر عمل کند و در نهایت با استفاده دقیق و هوشیارانه از آن می توانید تصاویر و ویدیو های مهم و تاریخی که هیچ خبرنگاری به آنها دسترسی ندارد تهیه کنید. فقط باید به خودتان باور داشته باشدی که شما خواسته یا نخواسته در جایگاه یک خبرنگار قرار دارید فقط باید گام های همت را در راه نهاده و به اطراف خود با دید یک خبرنگاه بنگرید.

نویسنده: حبیب الله سربازی