طرح “احداث بزرگ‌ترین پروژه گلخانه‌ای جهان در سواحل مکران”

کمپین فعالین بلوچ . slideshow, اخبار, اخبار بلوچستان 81 بدون نظر

رئیس جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: با مشارکت خارجی ها با سهم ۷۵ درصد بزرگترین طرح گلخانه ای جهان در سواحل مکران اجرا خواهد شد. این در حالی است که از هم اکنون زمینهای چابهار در حال توزیع بین شرکت های غیر بومی است.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از سایتهای داخلی، نجفی رئیس جهاد کشاورزی  با اشاره به اینکه بحران بی‌آبی هم‌اکنون سد راه توسعه ظرفیت‌های بی‌بدیل کشاورزی در سواحل مکران شده، گفت: برای عبور از این بی‌آبی طرح احداث بزرگ‌ترین گلخانه جهان با فرآیند شیرین‌سازی آب دریا از مدت‌ها در دستور کار قرار گرفته و به زودی عملیات احداث آن آغاز خواهد شد.

نجفی می‌گوید: با توجه به اینکه سواحل مکران یکی از آفتاب‌خیزترین نواحی است؛ تکنولوژی که در این گلخانه ۳ هزار هکتاری استفاده می‌شود شیرین‌سازی آب‌ دریا با استفاده از انرژی پاک خورشیدی است و برای این مهم ۳۰۰ هکتار آینه نصب خواهد شد.

به گفته وی این پروژه عظیم با همکاری علمی دانشگاه‌های ایران و آلمان و با سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های داخلی و خارجی به میزان ۱۰ میلیون یورو در فاز اول اجرایی خواهد شد.

رئیس جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: میزان مشارکت شرکت‌های خارجی در این طرح ۷۵ درصد و شرکت‌های ایرانی ۲۵ درصد بوده و برآورد می‌شود این‌گلخانه ۳ هزار هکتاری در مجموع برای ۳۰ هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه چابهار توانایی تبدیل شدن به مرکز تولید محصولات کشاورزی و گلخانه‌ای شبه قاره هند را دارد، می‌گوید: عملیات ساخت بزرگترین مجتمع گلخانه‌ای جنوب شرق کشور با ۱۶۰ هکتار مساحت به زودی در پیکره هفتم منطقه آزاد چابهار و با مشارکت شرکت “دالسم” هلند آغاز می‌شود.

وی با اشاره به تجربه موفق منطقه آزاد ارس در تولید و صادرات محصولات گلخانه‌ای به کشورهای آسیای‌ میانه و قفقار با ساخت بزرگترین مجتمع گلخانه‌ای کشور، می‌افزاید: با ساخت این مجتمع گلخانه‌ای و مجتمع ۳ هزار هکتاری بندر چابهار توانایی صادرات محصولات گلخانه و گرمسیری را به کشورهای حوزه اقیانوس هند پیدا می‌کند.

به گفته کردی مجتمع گلخانه‎ای منطقه آزاد چابهار با سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیون دلاری مشترک شرکت دالسم هلند و شرکت “گوهر نقش و نگار” منطقه آزاد چابهار با تجهیزات و امکانات به روز در ۲ فاز و با اشتغال‌زایی بیش از ۲ هزار نفر احداث می‌شود.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار میزان تولید محصولات سالانه این گلخانه در هر هکتار را ۶۰۰ تن گوجه فرنگی، خیار خاردار، گل رز و کدو می‌داند و می‌گوید: فاز نخست این طرح با مساحت ۲۰ هکتار در مدت ۱۸ ماه ساخته می‌شود.

به گفته وی با توجه به افتتاح فاز اول بندر شهید بهشتی و ارتقای توان عملیاتی بندر چابهار به ۸ میلیون تن در سال، بیش از ۹۵ درصد تولیدات گلخانه‌ای این مجتمع به کشورهای حاشیه اقیانوس هند و حوزه خلیج فارس صادر‌ می‌شود.

پیشتر کمپین فعالین بلوچ گزارشهای از واگذاری زمین های منطقه چابهار و اطراف آن توسط جهادکشاورزی به شرکت های غیر بومی دریافت و منتشر کرده بود.

با توجه به پروژه های کلانی که این روزها با هدف “افزایش جمعیت” در سواحل بلوچستان در حال اجراست، صاحبنظران می پرسند: سهم مردم بومی بلوچ از این طرح های کلان چه است؟ طرح های که با مدیریت نیروهای غیربومی و با اداره وزارت دفاع نیروهای مسلح در حال انجام است و دسترسی به مقر اصلی آن غیر ممکن.

 

دیدگاهتان را بنویسید