طلا  و مس از توانمندی‌های معدنی سیستان و بلوچستان

رئیس هیأت عامل ایمیدرو گفت: سیستان و بلوچستان از اولویت‌های برتر دولت در بخش اکتشاف است و وجود ذخایر طلا، ‌مس، کرومیت، سرب و روی،‌ ازجمله توانمندی‌های مهم معدنی این استان است.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از ایمیدرو، مهدی کرباسیان با بیان این مطلب و با اشاره به این‌که ۳۸ محدوده معدنی امید‌بخش در استان سیستان و بلوچستان از‌ سوی این سازمان و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در حال فعالیت است، گفت: طرح‌های ایمیدرو با هدف اکتشاف و توانمندسازی از سال ۹۳ آغاز شده که ۱۴۳ محدوده توسط این سازمان و ۱۳ محدوده معدنی نیز توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (از زیر‌مجموعه‌های ایمیدرو) هدف‌گذاری شد که درنهایت به ۳۸ محدوده معدنی امیدبخش رسید.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سیستان و بلوچستان از اولویت‌های برتر دولت در بخش اکتشاف است.

وی افزود: در منطقه چابهار و کنارک نیز شورابه‌های معدنی داریم که از ذخایر قابل‌توجهی برخوردارند.

کرباسیان ادامه داد: ۱۵هزار کیلومتر‌مربع اکتشاف پهنه‌های معدنی از سال ۹۳ به بعد انجام شده اند و همچنین قرارداد ژئوفیزیک هوایی در وسعت ۱۰هزار کیلومتر برای استان سیستان و بلوچستان بسته شده است.

یکی از محدودهای معدنی استان سیستان و بلوچستان معدن مس چهل‌کوره زاهدان با ذخیره زمین‌شناسی ۶/۸ میلیون تن با عیار ۰۵/۱ و ذخیره قطعی قابل‌برداشت سه میلیون تن مس با عیار ۳۹/۱ درصد است. بهره‌برداری از معدن مس چهل‌کوره با احداث کارخانه تغلیظ، یکی از پروژه‌های توسعه‌ای شرکت ملی صنایع مس ایران بود که در پایان سال ۹۵ به انجام رسید.

همچنین پیشتر رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان سیستان و بلوچستان از پایان عملیات مطالعات معدن ۱۰ میلیون تنی طلا دربزمان سیستان و بلوچستان خبر داد.

بخاطر کثرت معادن این استان به نام “رنگین کمان معادن” نامگذاری شده است.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...