مولانا گرگیج: برگزاری نمازجمعه حق مسلم شهروندان اهل سنت است

مولانا محمدحسین گرگیج با بیان اینکه ” اقامه نمازجمعه سبب ایجاد تفرقه و اختلاف نمی شود” نسبت به عدم صدور مجوز برای برگزاری نمازجمعه در برخی از شهرهای سنی نشین کشور هشدار دادند و بر ضرورت همکاری مسئولین در این زمینه تاکید کردند.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مولانا گرگیج، ایشان در خطبه های جمعه ( ۲۷ اسفند ۹۵) شهرستان آزادشهر گفتند: برگزاری نمازجمعه در نقاط واجد شرایط از وظایف و صفات برتر یک حکومت اسلامی به شمار می رود، در شهرهایی که جمعیت ترکیبی از شهروندان شیعه و سنی را دارند هر دو گروه باید بتوانند نمازجمعه برگزار کنند و به برادران اهل سنت هم میدان داده شود تا نماز جمعه را اقامه کنند و این حق مسلم ما هست.

امام جمعه اهل سنت آزادشهر در ادامه افزودند: امروز می بینیم حتی کشورهای ضد اسلامی با اقامه نمازهای جمعه و جماعات مخالف نیستند و به مسلمانان آزادی های مذهبی می دهند.

مدیردارالعلوم فاروقیه گالیکش با انتقاد از عدم همکاری مسئولین در زمینه برگزاری نمازجمعه اهل سنت در برخی از شهرهای کشور تصریح کردند: از زمان شاه تا کنون در شهر بجنورد مرکز خراسان شمالی که جمعیت قابل توجهی از آن را شهروندان اهل سنت تشکیل می دهند نمازجمعه اقامه نمی شود که هنوز هم این مسئله به قوت خود باقی هست، مولانا عبدالحمید چندین مرتبه در این خصوص با مسئولین مکاتبه داشتند که با پاسخی بی منطق اظهار داشتند برگزاری نمازجمعه در این شهر موجب اختلاف و تفرقه مسلمانان می شود.

مولانا گرگیج ادامه دادند: این حق مسلم شهروندان اهل سنت هست که در بجنورد نمازجمعه داشته باشند، برگزاری نمازجمعه هرگز سبب تفرقه نشده است بلکه سبب اخوت و برادری می شود.

عالم برجسته اهل سنت کشور همچنین با اشاره به عدم صدور مجوز برای برگزاری نمازجمعه در شهرستان گالیکش بیان کردند: نزدیک به سه سال می گذرد در شهرستان گالیکش که نمازجمعه بر ما فرض عین شده است تقاضای برگزاری نمازجمعه کرده ایم اما متاسفانه بی پاسخ مانده است من از مسئولین می خواهم که هرچه سریع تر به درخواست ما رسیدگی کنند.
خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر در پاره ای دیگر از سخنانشان با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم، از دولت خواستند تا به فکر معیشت مردم به ویژه قشر آسیب پذیر جامعه باشند و تورم را مهار کنند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...