مولوی ساداتی: قصه پرغصه مشکلات بهداشتی ودرمانی در شهرستان سراوان/ مسئولان سلیقه ای عمل می کنند

مولوی ساداتی امام جمعه اهل سنت شهرستان سراوان اظهار داشت : سراوان از جمله شهرستان های استان سیستان وبلوچستان است که  با کمبود پزشک متخصص و  دیگر امکانات  درمانی مواجه است.

 

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از قدس آنلاین، وی بیان داشت : در شهرستان سراوان فقط یک پزشک سونوگراف  است  که این یک پزشک به تنهایی نمی تواند  جوابگوی  مردم باشد  بهتراست بگویم  نمیتواند مردم  سه شهرستان  سراوان، سیب و سوران و مهرستان را  همزمان مورد درمان قرار دهد.

 

امام جمعه اهل سنت شهرستان سراوان افزود: مسئولان شبکه بهداشت و درمان  شهرستان سراوان مدیریت و برنامه ریزی دقیقی ندارند و همین امر سبب سرگردانی و نارضایتی  شدید مردم در زمینه بهداشت و درمان  شده است.

 

وی افزود: مسئولین و دست اندر کاران درمانگاه خیریه نور برای ویزیت بیماران در زمینه های سونوگرافی و… اعلام آمادگی نموده که حاضرند  بیماران را با دفترچه بیمه  ویزیت نمایند که متاسفانه مسئولان ذیصلاح شبکه بهداشت و درمان سراوان  حاضر به همکاری در این زمینه نمی باشند.

مولوی ساداتی افزود: در سفر اخیر دکتر هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی  برای رفع مشکلات استان و شهرستان سراوان قول مساعد دادند تا  برای رفع مشکلات درمانی این شهرستان تلاش شود؛ متاسفانه مسئولین شبکه بهداشت و درمان شهرستان و استان همکاری مطلوبی ندارند و سلیقه ای عمل می کنند.

 

امام جمعه اهل سنت سراوان افزود: مردم شهرستان سراوان بدلیل  کمبود پزشک سونوگراف اظهار نارضایتی دارند و هر روز برای نیازهای درمانی خود به مرکز استان مراجعه می کنند که هزینه های زیادتری به مردم تحمیل می شود.

 

وی تصریح کرد: این شهرستان واقعا در بخش های مختلف مورد بی توجهی و بی مهری قرار گرفته و تقاضا داریم از مسئولان که  نگاه ویژه ای به این شهرستان در بحث بهداشت و درمان داشته باشند و برای جذب و ماندگاری پزشکان متخصص و فوق تخصص  و تجهیزات  پزشکی  در این شهرستان هر چه سریعتر  اقدام لازم صورت گیرد .

 

مولوی ساداتی گفت: در اکثر شهرستان های این استان بخصوص سراوان مردم با کمبود مراکز درمانی مجهز، نبود پزشکان متخصص بخصوص متخصص گوش، حلق  وبینی، جراح مغز و اعصاب با توجه به حوادث ترافیکی  در سه شهرستان که بسیار است و افرادی که  نیاز به عمل جراحی اورژانسی مغز دارند و نظر  به فاصله زیاد  سراوان تا زاهدان که ممکن است بدلیل بعد مسافت  نوش دارو پس از مرگ سهراب باشد و باعث مرگ بیمار شود و همچنین لازم بذکر است گاهی بیمارستانهای زاهدان به بیماران اورژانسی  پذیرش نمی دهند.

 

وی افزود: سه سال قبل که جراح مغز  و اعصاب متبحر و با وجدانی بنام دکتر نوری در این شهرستان مشغول به خدمت بود  وایمکس مشکلات وجود نداشت متاسفانه وی جزو ده نفر متخصص خوبی بود که عذرش را خواستند، متخصص و جراح اورولوژی که  به این شهر آمده بود نیز  تسویه حساب کرد و رفت که جایگزینی ندارد،  متخصص طب اورژانس  و متخصص سونوگرافی نیز که خانم بود هم  از این شهرستان رفت. درمانگاه خیریه نور  دارای یک پزشک  سونوگراف زن بود که بدلیل عدم حمایت  مسئولان  از این شهر  رفته است. عدم حمایت مسئولان  ذیصلاح از جذب و زمینه ماندگاری  پزشکان در این شهرستان را بسیار پایین آورده است و واقعا جای بسی تاسف است.

امام جمعه اهل سنت شهرستان سراوان تصریح کرد: عدم امکانات کافی و نبود متخصص و فوق تخصص  به اندازه برطرف سازی نیاز در شهرستان سراوان، مردم این منطقه را با مشکلاتی مواجه کرده است که ضمن تحمل درد بیماری، مراجعه به مرکز استان و یا شهرهای همجوار برای مردم سخت تر شده است.

 

وی بیان کرد: بیمارستان رازی سراوان جوابگوی بیماران سه شهرستان مهرستان و سیب و سوران و خود سراوان نیست و بیمارستان جدید که سالهاست در دست احداث است با کند روی کار معلوم نیست که  چه زمانی  تکمیل و راه اندازی شود. جا دارد مسوولین دانشگاه  علوم پزشکی زاهدان تا تکمیل و راه اندازی بیمارستان جدید برای  جذب  پزشکان متخصص خصوصا سونوگراف اقدامات لازم را بعمل آورند.

 

مولوی ساداتی از وزیر بهداشت و درمان خواستار شد که در دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان  از نیروهای بومی شهرستان که آرامش و ماندگاری بیشتری داشته و دارند استفاده شود.

 

وی از وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و دکتر میری  رئیس دانشگاه علوم پزشکی  زاهدان خواستار شدند که برای  تخصیص دو نفر سونوگراف زن و مرد  و تکمیل بیمارستان جدید  اقدام شود.

 

امام جمعه اهل سنت سراوان اظهار داشت : کشور ما دارای بهترین نخبه ها و بهترین  پزشکان می باشد و  در بسیاری از کشورهای خارجی پزشکان ایرانی هستند که جزو بهترین پزشکان آن کشور هستند، با اندکی  اندیشه و تفکر می توان دریافت که ایران از نظر نیروی انسانی و پزشکان متخصص و فوق تخصص  هیچ مشکلی ندارد ولی از نظر امکانات  وسوء مدیریت  مشکلات فراوانی دارد، استان سیستان و بلوچستان  نیز ازقاعده کمبود امکانات و نبود یا عدم جذب پزشکان متخصص و فوق تخصص مستثنی نیست به شکلی که این استان درمقایسه با بعضی از  استانها  ضعیف ترین استان  کشور از نظر امکانات بهداشتی و درمانی است.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...