مولوی گرگیج در انتقاد شدید از پلمپ برخی نمازخانه های اهل سنت مشهد: هیچ ارگان حکومتی حق دخالت در امور مذهبی اهل سنت را ندارد

مولوی محمدحسین گرگیج با اشاره به پلمپ برخی نمازخانه های اهل سنت مشهد نسبت به دخالت برخی ارگان های نظامی در امور مذهبی به شدت انتقاد کردند و گفتند: یکی از اساسی ترین حقوق شهروندی، حق مذهبی است پس هیچ ارگان حکومتی حق دخالت در امور مذهبی اهل سنت را ندارد.

کمپین فعالین بلوچ/ امام جمعه اهل سنت آزادشهر در فرازی از مراسم نمازجمعه (۲۰ بهمن ۱۳۹۶) شهرستان آزادشهر اظهار داشت: در خراسان رضوی که شیعه و سنی از دیر باز تا کنون با هم زندگی مسالمت آمیزی دارند نمازخانه و مکتب های قرآنی اهل سنت را پلمپ می کنند که این امر ناشایست موجب اعتراضی برخی از علما شد.

ایشان با بیان اینکه ” یکی از اساسی ترین حقوق شهروندی، حق مذهبی است ” تصریح کرد: مساجد و نماز خانه های اهل سنت بدون دخالت باید در اختیار ما باشند و مکاتب نیز باید تحت نظارت علما قرار گیرند، علمای شیعه و سنی به طور مشترک متفقند که حوزه های علمیه و مساجد نباید دولتی و نظامی شوند.

عالم سرشناس اهل سنت کشور افزود: مراکز دینی نباید نظامی شوند، مکان و جایگاه عزیزان نظامی ما مراکز نظامی و پادگان ها می باشد، وظیفه ی سازمان های نظامی، آموزش نظامی است؛ همان طور که بنده حق برگزاری کلاس تفسیر قرآن برای طلاب علوم دینی در پادگان را ندارم مسئولین نظامی نیز حق ندارند به مدارس دینی، مکاتب قرآن و مساجد ما نزدیک شوند.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش با تاکید بر اینکه “علما و مدارس دینی هرگز جیره خوار حکومت نبوده اند” خاطرنشان ساخت: اگرچه حکومت وقت، اسلامی باشد اما حق دخالت در امور مذهبی را ندارد، از صدر اسلام تا کنون علمای اسلام و مدارس دینی، مستقل هستند و جیره خوار حکومت نبوده اند، عالِمی که جیره خوار باشد صدایش مقابل سیاست های نادرست حکومتی بلند نمی شود.

عضو مجمع فقهی اهل سنت کشور ادامه داد: به هیچ ارگان حکومتی اجازه دخالت در امور مذهبی اهل سنت را نمی دهیم، استقلال در صورتی محقق می شود که مساجد و مدارس دینی اهل سنت خودکفا و مردمی باشند؛ جای بسی تاسف است که پس از گذشت حدود چهل سال هنوز شاهد پلمپ نمازخانه ها و مکاتب اهل سنت هستیم.

ایشان با اشاره به مشکلات اساسی کشور و بی تفاوتی برخی مسئولین نسبت به آن گفت: مسئولین باید به فکر احقاق حقوق مردم باشند و سخنان رهبر معظم انقلاب را سرلوحه اعمال خود قرار دهند، فساد اداری و رشوه خواری هر دو باید برچیده شوند؛ در یک کشور کمونیستی مفسدان حکومتی با اعدام مجازات می شوند اما در کشور اسلامی مفسدان بزرگ اقتصادی به راحتی از کشور می گریزند.

مولانا گرگیج در ادامه خواهان مجازات مفسدان کلان اقتصادی کشور شدند و بیان داشت: چگونه ممکن است یک مسئول بلند پایه کشوری، سرمایه های کلان مردم را در بانک های خارجی پس انداز می کند و پس از آن به راحتی از کشور خارج می شود؟! باید مفسدان بزرگ اقتصادی به همراه سرمایه های مردم که از کشور گریختند بازگردانده شوند و در برابر دیده گان مردم مجازات شوند، امروز اکثر دین گریزی جوانان ناشی از رفتارهای نادرست برخی مسئولین است؛ پس شعارهای ابتدای انقلاب عملی شوند و حقوق همه اقشار رعایت گردد./به نقل از پایگاه خبری دفتر شیخ التفسیر مولوی گرگیج

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...