مولوی گرگیج: “وظیفه سپاه، ساخت پایگاه در مرکز روستا نیست”

مولوی محمد حسین گرگیج در خطبه نماز جمعه با انتقاد از اقدامات ایذای سپاه نسبت به مردم روستای عالی کنار بلوچستان، خواستار عدم ساخت پایگاه سپاه در وسط روستا شد.

کمپین فعالین بلوچ/ خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر در خطبه های نماز جمعه امروز ۲۷ بهمن با اشاره به تجمع مردم روستای عالی کنار بخش آشار بر علیه پایگاه سپاه گفت: در کشور هر ارگانی از خود وظایف و جایگاهی دارد، حفاظت شهر و روستاها بر عهده نیروی انتظامی است که این ارگان، زیر مجموعه دولت می باشد؛ ارتش و سپاه از خود جایگاهی دارند و وظایف آنان حفاظت از مرزهای کشور و صیانت در برابر تهاجم بیگانگان می باشد.

امام جمعه اهل سنت آزاد شهر با بیان اینکه “وظیفه سپاه، ساخت پایگاه در مرکز روستاها نیست” خاطرنشان ساخت: حفاظت از شهر و روستا بر عهده نیروهای انتظامی است. برخی افراد در بلوچستان، مردم را مسلح کردند که یکدیگر را نابود کنند و این مسئله بارها باعث اعتراض علما و اندیشمندان شد.

مولانا گرگیج در ادامه افزود: در روستای عالی کنار و چندین روستای دیگر از بخش آشار، مردم با تجمع مقابل بخشداری نسبت به مزاحمت های پایگاه سپاه برای نوامیسشان اعتراض کردند و خواستار جمع آوری این پایگاه ها شدند.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش در خاتمه بیانات شان، خواستار جمع آوری پایگاه های سپاه از مرکز روستاها شدند و ابراز داشتند: تجمع و خواسته مردم در این خصوص بحق است که باید شنیده شود، اگر صدای مردم را نشنوید در آینده تبعات منفی در پی خواهد داشت؛ از وزارت کشور و بخشدار آشار خواهانیم که این پایگا ها را جمع آوری کنند و حفاظت روستاها را در اختیار نیروهای انتظامی قرار دهند.

“کسانی که به دنبال تقسیم سیستان و بلوچستان هستند اهداف شخصی دارند”

مولوی گرگیج در ادامه سخنانش همچنین با اشاره به مطرح کردن مجدد تقسیم سیستان و بلوچستان از سوی برخی نمایندگان این استان اظهار داشت: بنده با طرح تجزیه استان سیستان و بلوچستان مخالفم، کسانی که چنین طرح هایی را در مجلس و یا وزارت کشور عنوان می کنند بدانند تا زمانی که رانت خواری و دزدی های کلان وجود داشته باشد تقسیم استان ها بی معناست.

ایشان ضمن اظهار خرسندی از موضع نمایندگان بلوچ در قبال طرح تقسیم استان گفتند: مرحبا به نمایندگان بلوچ که در مقابل این طرح واکنش نشان دادند و رییس مجمع نمایندگان استان نیز گفت که رهبری با طرح تقسیم استان مخالف است، مردم با وجود گستردگی استان همواره در کنار هم مسالمت آمیز زندگی کرده اند.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش در ادامه راهکارهایی را جهت توسعه استان ارائه دادند و خاطرنشان ساخت: تقسیم استان جز اینکه چندین استان دار و معاون استاندار بیفزاید و هزینه گزافی بر دولت تحمیل کند منفعتی در راستای توسعه استان نخواهد داشت، تنها راه توسعه استان این است که نمایندگان به اتفاق هم، دولت را مکلف کنند که بودجه بیشتری به آن مناطق اختصاص دهد تا مناطق محروم تحت پوشش قرار گیرند.

عالم برجسته اهل سنت کشور ادامه داد: تقسیم استان سبب می شود که محدودیت ها بیشتر شود و همان طور که مولانا عبدالحمید نتوانست به رمشک کرمان سفر کند با تقسیم استان ها، دیگر نمی تواند به مناطق هم جوار سفر کند.

وی تاکید کرد: ما باید خدمات را افزایش دهیم نه استان ها را؛ همان طور که انگلیس برای منافع خود، امپراطوری مسلمانان را تجزیه کرد، کسانی که به دنبال تقسیم سیستان و بلوچستان هستند نیز اهداف شخصی دارند؛ اگر هدف این افراد منافع مردم است باید به جای گسترش استان ها خدمات را افزایش دهند.

عضو مجمع فقهی اهل سنت کشور در پایان گفت: بنده امیدوارم که علما و نخبگان بلوچ در مقابل این طرح، موضع گیری نمایند؛ تقسیم استان صرفا معضلات منطقه را افزایش می دهد.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...