نابودی ۶۳۰ نخل خرما در آتش سوزی جالق سراوان

بخشدار جالق شهرستان سراوان در جنوب شرق سیستان و بلوچستان گفت: ۶۳۰ نفر از نخیلات خرمای این بخش در پی سه آتش سوزی متفاوت در شبانه روز گذشته طعمه حریق شد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از ایرنا عبدالحکیم شاهمیری روز شنبه گفت : آتش سوزی در ۲ منطقه دکانان و هوشاب در بخش جالق از بعدظهر دیروز آغاز و امروز ساعت ۶ بامداد مهار شد
وی بیان کرد: با توجه به حجم گسترده آتش و نبود راه مناسب دسترسی ۶۰۰ نفر نخل بارور و پاجوش طعمه حریق شد.
وی با اشاره به آتش سوزی دیگری در ساعت چهار و ۳۰ دقیقه بامداد امروز در نخلستانهای ناهوک سراوان گفت: در این حادثه نیز ۳۰ نفر از نخیلات بارور طعمه حریق شد.
بخشدار جالق با اشاره به کمبود ماشین آلات آتش نشانی و وسعت زیاد منطقه اظهار داشت: در جریان سفر پارسال باقر کرد معاون عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان به این منطقه قرار شد تا ماشین آتش نشانی در اختیار شهرداری این بخش قرار گیرد که تا کنون این امر محقق نشده است.
شاهمیری افزود: هم اینک سه دستگاه ماشین آتش نشانی در شهر جالق وجود دارد که با توجه به وسعت منطقه و حجم آتش سوزی های گسترده جوابگوی این بخش نیست.
وی بیان کرد: انتظار ما از جهاد کشاورزی این است تا با بازگشایی معابر در باغات و همچنین جمع آوری ضایعات نخیلات در جلوگیری از آتش سوزی نقش موثری ایفا کند.
وی تصریح کرد: بخش جالق با دارا بودن آب و هوای مناسب یکی از قطب های مهم کشاورزی شهرستان سراوان است.
بخشدار جالق گفت: علت بیشتر آتش سوزی ها در منطقه نبود راه دسترسی میان مزارع و هرس و جمع آوری نشدن ضایعات نخیلات است بر این اساس از مردم منطقه تقاضا داریم با جمع آوری به موقع ضایعات خرما و انتقال آنها از سطح باغ ها و بیمه کردن محصولات کشاورزی خود احتمال بروز خسارات را به حداقل برسانند.
به گزارش ایرنا بخش جالق با دارا بودن ۲ دهستان کله گان و ناهوک و یک شهر یکی از مناطق مهم عمده کشاورزی در شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان به شمار می رود و هم مرز با کشور پاکستان است.
شهرستان سراوان دارای سه بخش جالق، مرکزی و بم پشت در ۳۴۷ کیلومتری جنوب شرق زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...