نامه خانواده صیادان اسیر بلوچ در سومالی به روحانی

جمعی از اهالی استان سیستان‌وبلوچستان که اعضای خانواده آنها در اسارت دزدان دریایی سومالی هستند، با نگارش نامه‌ای خطاب به حسن روحانی،، از وی خواستند برای آزادی صیادان دربند دزدان سومالی به ماجرا ورود کند.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از سنی انلاین، این نامه که به امضای ۷ تن از اعضای درجه‌ی یک خانواده‌‌ی صیادان اسیر رسیده است، خانواده ها انتخاب وی را «آخرین امید» خود برای آزادی صیادان اسیر در دست دزدان دریایی سومالی دانسته‌اند.

امضاکنندگان در این نامه با اشاره به جان‌باختن ۸ تن از صیادان به‌خاطر «گرسنگی»، «تشنگی» و «شکنجه‌های جسمی»، و اسارت ۸ صیاد دیگر در شرایط «غیرانسانی»، از رئیس‌جمهور و دکتر ظریف، وزیر امور خارجه ایران خواسته‌اند برای آزادای آنها «مداخله مستقیم» کنند.

در بخشی از این نامه آمده است: «ما نه بیمه‌ای داریم که به پشتوانه آن مطالبه غرامت کنیم و نه چیز دیگری برای فروش و تامین مبالغی که دزدان برای آزادی و یا برای تامین غذای عزیزان‌مان می‌خواهند. ما انتظاری بیش از حمایتی که از قربانیان حادثه معدن یورت و پلاسکو کردید، نداریم.»
متن نامه بدین شرح است:
ما جمعی از مردم استان سیستان‌وبلوچستان، پیروزی شما را در دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری تبریک می‌گوییم و با افتخار خود را در این پیروزی بزرگ سهیم می‌دانیم. انتخاب قاطع شما در شهرها و روستاهای این دیار، آخرین امید ما برای آزادی صیادان ایرانی اسیر در دست دزدان دریایی سومالی است.

ما امضاکنندگان این نامه، ۸ نفر از عزیزان خود را در خاک سومالی از دست داده‌ایم و اگر امروز از شما و عضو محبوب کابینه‌تان جناب آقای ظریف استمداد می‌جوییم، برای آزادی و نجات جان ۸ صیاد دیگری است که همچنان در دست دزدان دریایی سومالی و در شرایطی غیرانسانی اسیر هستند.
عزیزان ما از ششم فروردین ۱۳۹۴ و متاسفانه ۸ نفر از آنان گرسنگی، تشنگی و شکنجه‌های جسمی را تاب نیاورده و در اسارت جان خود را از دست داده‌اند. این قربانیان همگی صیاد و نان‌آوران خانواده خود بوده‌اند. برای توصیف وضعیت خانواده‌ها کافی است به یک مورد (خانواده نوحانی) اشاره کنیم که دو نفر از اعضای آن در سومالی کشته شده و پدر این خانواده برای تامین معاش چاره‌ای جز تکدی‌گری نیافته است.
جناب آقای روحانی!
شرح اضطراب و رنجی که در این دو سال متحمل شده‌ایم، منظور ما از نوشتن این نامه نیست. ما مادران و همسران و خانواده‌های داغداری که حتی بر مزار شهیدان‌مان هم دسترسی نداریم، ناامیدتر از همیشه شما را خطاب دردمان قرار داده‌ایم تا اقدامی برای آزادی ۸ بازمانده صورت دهید، چراکه حل این موضوع جز از راه مداخله مستقیم شما میسر نیست.
عزیزان ما کارگران فصلی بوده‌اند که قربانی یکی از حوادث رایج کار در این منطقه شده‌اند. آنان برای کار و کسب روزی حلال به دریا زده بودند و از این رو ما درگذشتگان این واقعه را «شهید» می‌دانیم. ما نه بیمه‌ای داریم که به پشتوانه آن مطالبه غرامت کنیم و نه چیز دیگری برای فروش و تامین مبالغی که دزدان برای آزادی و یا برای تامین غذای عزیزان‌مان می‌خواهند. ما انتظاری بیش از حمایتی که از قربانیان حادثه معدن یورت و پلاسکو کردید، نداریم. ما امروز از شما رئیس‌جمهور منتخب و وزیر محترم خارجه نجات آخرین بازماندگان‌مان را استدعا داریم.
امیدواریم با بازگشت آخرین بازماندگان‌مان از خاک سومالی به خانه‌های خود «جشن پیروزی» بگیریم و در شادی امروز شما شریک باشیم.
امضاکنندگان:
محمد بلوچی؛ پسرعموی شهیدان اعظم، خالد و علی‌محمد بلوچی
پروین صباحی؛ همسر اسیر جمال‌الدین دهواری
رحیما فائزی؛ همسر اسیر محمدشریف پناهنده
ماه‌خاتون غلامی؛ مادر اسیر ابراهیم بلوچ‌نیا
عابده کوسل؛ همسر اسیر شیرمحمد تابه‌زر
عابد بلوچی‌زاده؛ پسرخاله اسرا سعید، آدم و احمد بلوچی
شهناز نوحانی؛ مادر شهیدان شریف و عبدالماجد و اسیر عبدالله نوحانی

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...