نماینده زابل خواستار تقسیم استان سیستان و بلوچستان

کمپین فعالین بلوچ . اخبار, اخبار بلوچستان, پرونده ویژه سواحل مکران 136 بدون نظر

نماینده زابل همراه با دیگر نمایندگان سیستانی در مجلس با اشاره به گستردگی استان سیستان و بلوچستان تقسیم را “ضرورت” و “فرصت” دانست.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از خانه ملت، حبیب دهمرده در جلسه علنی امروز (سه شنبه، ۵ دی ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود منطقه را “عقب مانده تاریخی” خواند.

وی گفت: استان بسیار گسترده است و فاصله دو شهر زابل و چابهار بیش از ۹۰۰ کیلومتر است از این رو تقسیم استان سیستان و بلوچستان یک ضرورت و فرصت محسوب می شود.

چند ماه پیش حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی نیز علت عقب ماندگی استان را بزرگ بودن مساحت عنوان کرد و خواستار تقسیم شد که با موجی از مخالفت های مردم بلوچ در شبکه های مجازی مواجه شد.

در همین باره مولانا عبدالحمید و مولوی گرگیج، مولوی ملازهی و دیگر روحانیان برجسته بلوچ آبان ماه امسال نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.

این روحانیان و کاربران شبکه های مجازی علت “عقب ماندگی” و عدم توسعه استان را ناشی از نوع نگاه امنیتی به استان دانسته و خواستار رفع این نگاه و افزایش بودجه شدند.

روحانیان بلوچ و کاربران شبکه های مجازی به مساحت کم جغرافیای برخی از استان ها چون کهگیلوه و بویراحمد اشاره کردند که علیرغم مساحت بسبار کوچک اما از توسعه مناسبی بهره مند نیستند.

مولانا عبدالحمید امام جمعه اهلسنت زاهدان با انتقاد در درخواست شهریاری در این زمینه گفته بود: این نماینده محترم (شهریاری) معلول را به‌درستی تشخیص داده‌اند، اما در تشخیص علت یا اشتباه کرده و یا بر آن سرپوش گذاشته‌اند.

مولانا عبدالحمید بیان داشتند: علت اصلی مشکلات، فقر و بدبختی استان به تبعیض و نابرابری باز می‌گردد. اگر استان به ۱۰ استان تقسیم شود، اما تبعیض و نابرابری رفع نشود و همه مذاهب و اقوام با هم برابر نباشند باز هم فقر و بدبختی وجود خواهد داشت. زمانی که تبعیض وجود داشته باشد فقر مادی و فرهنگی، بی‌سوادی و پسرفت و… نیز وجود خواهد داشت.

ایشان ادامه دادند: مشکلات زمانی قابل حل خواهند بود که مسائل به‌صورت درست و کارشناسی‌شده آسیب‌شناسی و علت مشکلات بررسی شده و برای برطرف کردن علت‌ها چاره‌اندیشی شود. اما برخوردکردن با معلول و سرپوش‌گذاشتن بر روی علت‌ها چاره کار نیست و موجب پیشرفت و ترقی نخواهد شد.

به نظر میرسد علیرغم مخالفت های مردم و روحانیان بلوچ برخی از نمایندگان اصولگرای اهل سیستان همچنان بر تقسیم استان اصرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید