نماینده چابهار: هیچ اقدام عملیاتی برای مهار ریزگردهای سیستان و بلوچستان انجام نشده است

نماینده مردم چابهار در مجلس با بیان اینکه باید فکری اساسی و مناسب برای حل مشکل ریزگردهای سیستان و بلوچستان صورت بگیرد،گفت:ادامه این روند برای مردم این سرزمین بسیار سخت و ملال آور است وآنها برای زندگی و آرامش نیاز به توجه جدی مسئولین دارند.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از خانه ملت، عبدالغفور ایران نژاد در خصوص “مشکل ریزگردها برای مردم سیستان و بلوچستان “،‌ اظهار داشت: مسئله ریزگردهای استان سیستان و بلوچستان طی سال های اخیر مشکلات فراوانی برای مردم این خطه فراهم کرده است و مردم با سختی فراوان و مشکلات عدیده امور زندگی خود را سپری می کنند، ‌این در حالی است که طی این مدت اقدام قابل لمس و مشاهده ای از سوی مسئولان برای کنترل و جلوگیری از تشدید ریزگردها صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه مردم این استان در طول سه ماه تابستان یعنی از خردادماه تا پایان شهریور پیوسته در طول ۱۲۰ روز با پدیده ریزگردها مواجه هستند و کسی نمی‌تواند جلوی این بادها را بگیرد، گفت: این ریزگردها بیماری‌های ریوی، قلبی و معضلات بسیاری برای مردم ایجاد کرده است به طوری که بیماری‌های ناشی از ریزگردها در سیستان، یک رکورد در کل دنیا محسوب می‌شود.

عضوکمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس تاکید کرد: برای جلوگیری از ورود ریزگردها باید از روش‌های علمی همچون مالچ پاشی و کاشتن درخت استفاده کرد؛ اما قبل از آن باید با کانون ورود ریزگردها مقابله کرد که از قبل شناسایی شده است.

وی با اشاره به اینکه در نشست فاو که چندی قبل در ایتالیا برگزار شد موضوع ریزگردهای سیستان و بلوچستان نیز مطرح شد و طرح ها و مسائلی برای حل این مشکل مورد بررسی قرار گرفت،‌افزود: مقرر شد که به منظور بررسی و مطالعه در خصوص این مشکل گروهی به منطقه اعزام گردند تا از نزدک و میدانی مشکل را مورد بررسی قرار دهند.

ایرانژاد ‌تاکید کرد: باید فکری اساسی و مناسب برای حل مشکل ریزگردهای سیستان و بلوچستان صورت بگیرد،‌ چرا که ادامه این روند برای مردم این سرزمین بسیار سخت و ملال آور است و برای زندگی و آرامش نیاز به توجه جدی مسئولین هستند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...