پیشرفت قابل توجه بلوچستان ایران در استخراج گزارشهای حقوقی/آمار

کمپین فعالین بلوچ– مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران همه ساله گزارشی آماری، تحلیلی از وضعیت حقوق بشر در ایران منتشر می کند که در این گزارش تلاش می شود نسبت به گزارش های حقوقی دیگر سازمان های فعال در این عرصه گزارش متفاوت تری با بررسی زوایایی مختلف حقوق بشر در ایران داشته باشد منجمله به تعداد و نحوه استخراج گزارشات حقوق بشری سازمان های مختلف فعال در حوزه اقوام و اقلیت های ایرانی می پردازد.

با بررسی سه دوره اخیر این گزارشها به طور کلی گستردگی و گسترش فعالیت های حقوقی در ایران را می توانیم شاهد باشیم اما نکته ای که در این مقام می خواهم یادآور شوم این است که در موضوع استخراج گزارشهای حقوقی بلوچستان ایران و مردم بلوچ در ایران با توجه به نمودارها متوجه یک جهش و پیشرفت قابل توجه هستیم.

چنانکه در سال ۲۰۱۳ نمودار استخراج گزارشهای حقوقی مناطق مختلف ایران نشان می دهد که بلوچستان علیرغم آمار بالای نقض حقوقی که در این منطقه حاشیه ای و محروم وجود دارد کمتر از ۵۰ گزارش حقوقی در طی این سال توانسته است به نهادهای حقوقی بین المللی ارائه کند.

این آمار در سال ۲۰۱۴ به بیش از ۵۰ گزارش ارتقا پیدا کرده است و در سال ۲۰۱۵ با جهش بیشتر به بیش از ۱۰۰ گزارش رسیده و پس از استان تهران و البرز بیشترین استخراج گزارشهای حقوق بشری در ایران را داشته است.

این یعنی در این بازه زمانی فعالان بلوچ توانسته اند گزارشهای حقوقی و مشکلات خود را به طور قابل توجهی بالا ببرند و سهم بالایی در استخراج گزارشهای نقض حقوق مردم بلوچ داشته باشند.

گر چه آمار گزارشهای حقوقی که کمپین فعالین بلوچ توانسته جمع آوری کند به مراتب بیشتر از عدد صد می باشد که در وبسایت ما می توانید به کلیه این گزارشها دسترسی پیدا کنید، همچنین با بررسی گزارشهای دوره ای سال ۲۰۱۴ و گزارش سال ۲۰۱۵ که به زودی منتشر می شود می توانند بیش از پیش تبیین کننده وضعیت حقوقی بلوچستان ایران باشد.

در این بین به جرات می توان گفت که “کمپین فعالین بلوچ” که از ۲۳ سبتامبر ۲۰۱۳ فعالیت های مدنی و حقوقی خود را آغاز کرده است بیشترین و بالاترین سهم و نقش را در ارتقا کیفی و کمی استخراج گزارشها داشته است. و توانسته است در طی بیش از دو سال و نیم گذشته بسیاری از مشکلات و موارد نقض حقوق مردم بلوچ در ایران را مستند سازی کرده و به سازمان های حقوقی داخلی و بین المللی ارسال کند.

کمپین فعالین بلوچ که با شعار “حرکتی برای آگاهی و عدالت” با هدف توانمند سازی جامعه مدنی بلوچستان پا به عرصه فعالیت های حقوقی و مدنی گذاشته است نیازمند حمایت و توجه بیشتر فعالان مدنی و حقوق بشری در داخل و خارج از ایران است. عموم مردم در بلوچستان می توانند با ارسال گزارشهای خود ما را برای ثبت و مستند کردن بیشتر موارد نقض حقوق مردم بلوچ کمک کنند و سازمان های بین المللی هم با حمایت از این گزارشها و همچنین با یاری رسانی در عرصه های مختلف جهت توانمند کردن مردم بلوچ با ما همکاری کنند.

حبیب الله سربازی

مدیر کمپین فعالین بلوچ

 

راه های ارتباط:

ایمیل: balochcampaign@gmail.com

شماره تلفن و واتساپ: ۰۰۹۷۱۵۰۶۳۴۰۴۴۳

فیسبوک: www.facebook.com/balochcampaign

کانال تلگرام: telegram.me/balochcampaign

 

نمودارها

 

 

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...