کمبود ۱۲ هزار معلم در سیستان و بلوچستان

مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مهمترین مشکل این نهاد نیروی انسانی است گفت: این استان با توجه به گستردگی و پراکندگی با کمبود ۱۲ هزار معلم روبرو است.

 

به گزارش کمپین فعالین به نقل ایرنا، علیرضا نخعی اظهار داشت: در کشور به ازای هر ۱۲ دانش آموز یک نیرو و در سیستان و بلوچستان به ازای هر ۱۷ دانش آموز یک معلم وجود دارد به طوری که اگر ۱۲ هزار معلم جدید به این مجموعه افزوده شود این استان به میانگین کشوری می رسد.

وی ادامه داد: توجه به این نکته نیز ضروری است که سیستان و بلوچستان به دلیل پراکندگی نیازمند نیروی بیشتر است.

وی تصریح کرد: برای رفع این مشکل با پیگیری های صورت گرفته مصوبات خوبی در وزارت آموزش و پرورش و کمیسیون آموزش مجلس داریم تا سهمیه استخدام سیستان و بلوچستان و دانشگاه فرهنگیان ۲ برابر شود.

مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: در سالهای اخیر شاخص های آموزش و پرورش این استان پیشرفت خوبی داشته به طوری که پوشش تحصیلی ۱۰ درصد بهبود یافته، که بیش از سه برابر متوسط کشوری است.

نخعی تعداد کل بازماندگان از تحصیل سیستان و بلوچستان را در سال تحصیلی ۹۲-۹۳، ۱۹۲ هزار نفر ذکر کرد و گفت: در این سالها بسیاری از افراد جذب مدارس این استان شده اند به طوری که امسال از حدود ۷۳ هزار بازمانده ۴۰ هزار نفر آنان نیز جذب مدارس شده اند.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت جذب بازماندگان از تحصیل این اقدام ارزشمند و ماندگار بدون تخصیص منابع مالی در سیستان و بلوچستان انجام شد.

وی با بیان اینکه در سالهای اخیر هزار مدرسه در سیستان و بلوچستان ساخته شده است افزود: جذب بازماندگان از تحصیل با وجود کمبود فضاهای آموزشی به طرق مختلف از جمله افزایش تراکم در هر کلاس ۲نفر در دستور کار قرار گرفت.

مدیر کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان تصریح کرد: سواد آموزی در این استان در سالهای اخیر چهار و نیم برابر کشور رشد داشته است.

استان سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومترمربع (معادل ۵/۱۱ درصد مساحت کشور) بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ با ۱۹ شهرستان افزون بر ۲ میلیون و ۷۷۵ هزار نفر جمعیت دارد.

هم اینک بیش از ۶۲۰ هزار دانش آموز سیستان و بلوچستان در ۶ هزار و ۳۰۰ مدرسه تحصیل می کنند و ۳۶ هزار و ۷۰۰ فرهنگی نیز سکان دار تعلیم و تربیت در این استان هستند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...