کمپین فعالین بلوچ، چهار سال و یک نگاه

کمپین فعالین بلوچ- مهرماه ۱۳۹۶ در کنار جنب و جوش عجین شده با شوق دانش آموزان برای رفتن به مدرسه برای آموزش، مصادف است با چهارمین سالگرد تاسیس و فعالیت “کمپین فعالین بلوچ” که با شعار “حرکتی برای آگاهی و عدالت” پا به عرصه فعالیت های حقوقی و مدنی گذاشت تا در یک کلام بلوچ های ایران را به این خودباوری برساند که “ما می توانیم” می توانیم جلوی نقض مکرر حقوق خود را بگیریم، می توانیم فریاد خود را به همگان برسانیم، می توانیم با وصل شدن به جمعیت ۸۰ میلیونی ایران از یک اقلیت به یک اکثریت مطلق تبدیل شویم، می توانیم دوشادوش دیگر مردم ایران که از فشارها مستاصل اند و برای دست یابی به حقوق خود تقلا می کنند با عزمی راسخ گام برداریم.

۴ سال پیش لازم دیدم نگاه های آرمان گرایانه جوانان تبعیض دیده بلوچ را در قالب حرکتی فراگیر به چرخه فعالیت وارد کنم، تا… در کنار هم “مسالمت آمیز” فعالیت کنیم، از حقوق مردم خود دفاع کنیم، آگاهی را خلق کنیم و بیداری بیافرینیم، به عدالت اجتماعی دست پیدا کنیم و همگان برابر زندگی کنیم.

ما در شرایطی فعالیت را شروع کردیم که از کمترین امکانات بی بهره بودیم، در جامعه ای که مطلقا “امنیتی” اداره می شود و هزینه فعالیت به مراتب از دیگر استان های کشور بیشتر است، در منطقه ای که فریاد را به گلوله تعبیر می کنند و به اتهام امنیتی پای چوبه دار می برند.

شاهد مدعا یعقوب مهرنهاد و همراهانش هستند که به مدنی ترین شکل ممکن فعالیت می کردند، تحت نام “انجمن جوانان صدای عدالت” که مجوز قانونی داشت و کلیه فعالیت هایش در چهارچوب قانون جمهوری اسلامی می گنجید، اما بخاطر رشد روز افزون این جنبش و ترس مستبدان مسلط بر ارگانهای حیاتی بلوچستان از بیداری مردم، در کمال نا باوری به اتهام “تروریست” بدون محاکمه عادلانه و در کمترین زمان ممکن پس از بازداشت اعدامش کردند. با در نظر گرفتن این موارد بدون شک هزینه فعالیت در داخل بسیار زیاد بود، از این رو شالوده اولیه “کمپین فعالین بلوچ” را در خارج از کشور بنا نهادیم، به همراه جوانانی که برای هدفشان قسم خوردند که جان می دهند واز مطالبه گری عقب نمی نشینند و ده ها نفر را در داخل کشور هوادار خود کردیم.

بدون آموزگار بودیم، بی تجربه، اما مانعی برای آزمایش به خطا و پیشرفت نبود، گام در راه به پیش می رفتیم، میلغزدیم، عده ای نشسته بودند و دهانشان فقط برای انتقاد باز میشد و عده ای وابسته به ارگان ها تهدید می کردند، ما اما صبورانه و جسورانه جلو می رفتیم، امروز چهارسال پس از آن روز در موقعیتی کاملا متفاوت تر از گذشته ایستاده ایم، چهارسال دیگر در شرایطی به مراتب بهتر قرار خواهیم گرفت. مطالبات را جلای بهتری می دهیم، به پشتوانه مردم جور و جفا دیده امکانات بیشتری به دست خواهیم آورد و متین تر گام بر می داریم. بدون شک ما آمده ایم که بمانیم و بسازیم و تربیت کنیم. نسلی که دیگر از فریاد زدن حقوقش هراسی نداشته باشد، جامعه فاضله ای که همه در آن برابر باشند، بلوچ و فارس، شمالی و جنوبی، شیعه و سنی، شهری و روستایی، همه ما رنگ خونمان قرمز است همه ما از آدم و هوائیم، همه ما به کرامت انسانی معتقد.

در مدت چهار سال بیش از ۲۰۰ مورد اعدام در زندان های بلوچستان را افشا کردیم، بیش از ۲۵۰ مورد بازداشت جوانان و اندیشمندان و علما را به سمع و نظر همگان رساندیم، بیش از ۱۰۰ مورد نقض حق آزادی اندیشه و بیان را توثیق کردیم، بیش از ۱۷۰ مور نقض حقوق زندانیان بلوچ را به دست آوریم،  بیش از ۱۵۰ مورد از کشته و زخمی شدن جوانان و نوجوانان بلوچ به دست ماموران امنیتی و انتظامی و سپاهی را ثبت و سند کردیم. و صد ها خبر و گزارش در حوزه های مختلف، کارگران، فرهنگی و هنری، زنان، کودکان، بهداشت و درمان، محرومیت ها، اقتصادی و اجتماعی و سایر موارد دیگر را منتشر کردیم.

اکنون پس از چهار سال به جرات می توانیم بگویم که “کمپین فعالین بلوچ” علیرغم تمامی ضعف ها و کاستی ها تبدیل به موثقترین و قوی ترین حرکت در بلوچستان ایران شده است. و همه این اعتبار سرچشمه در همکاری و اعتماد مردم بلوچ به ما بوده است که صمیمانه قدر می نهیم و برای ادامه مبارزه حقوقی در این زمینه دست همکاری را به سمتشان دراز می کنیم. هر بلوچی در هر موقعیتی جوان و پیر، زن و مرد باید برای پیشرفت این حرکت همکاری و همراهی کنند تا ۱۰ سال دیگر در موقعیتی بسیار مناسبتر از حال حاضر باشیم.

از خاطر نبریم که طرح هایی چون “گسیل جمعیت میلیونی به سواحل مکران” تحت نام توسعه، “فعالیت های فرقه گرایانه و جنگ افرزوانه سپاه پاسداران و بسیج در بین اقوام و طوائف” و “ضعیف نگه داشتن وضعیت آموزشی و پرورشی در بلوچستان” موجودیت مردم بلوچ را به طور کلی به خطر انداخته است و این مواردی نیستند که در مقابل آنها “سکوت” و “یاس و نا امیدی” مولفه های درستی باشند.

از این رو و با استفاده از فرصت پیش آمده و به بهانه چهارسالگی کمپین، یک بار دیگر عموم مردم بلوچ و فعالان حوزه های مختلف داخل و خارج را به همکاری و همراهی با کمپین فرا می خوانم.

باشد که تبعیض های ناروای متعدد کاملا بشکنند و مردم ما از حقوق کامل بهره مند گردند.

حبیب الله سربازی

بنیانگذار و مدیر اجرایی کمپین فعالین بلوچ

واتساپ و تلگرام کمپین

۰۰۹۷۱۵۰۶۳۴۰۴۴۳

لوگو

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...