گرماى هوا و مدیریت بحران ما !

گرمای کم سابقه ى هوا در ماه مبارک رمضان در کنار قطعی مکرر برق و آب  در برخى مناطق،  شرایط سپری کردن اوقات سحر تا افطار را برای مردم به سخت کرده است.

 

برابر با قانون  در استان هایی که شرایط آب و هوایی گرم و خشک را دارند موضوع تعطیلی ادارات در شرایط بحران  و اعطای تسهیلات خدماتی و رفاهی به مردم  در دمای بالای ۵٠ درجه باید دستور کار مسئولین امر در ستاد مدیریت بحران قرار گیرد. جالب تر اینکه در زمانی که شرایط بحرانی برای عموم مردم و مسئولین  به درجه ی اعتبار هم میرسد ، اجرای قانون با تعلل مواجه شده و در مورد وجود یا عدم وجودِ بودن آن از سوی برخى مسئولان با حرف های ضد و نقیض یا تفسیرهای متفاوت به فراموشی سپرده میشود.

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در وب سایت خود در متن “قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا” در ماده ۷ می نویسد “در مواقع اضطراری که به علت کیفیت خاص جوی، آلودگی هوای شهرها به حدی برسد که به تشخیص وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی سلامت انسان و محیط زیست را شدیداً به مخاطره بیاندازد، سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارت کشور (‌شهرداری‌ها و نیروی‌انتظامی جمهوری اسلامی ایران) ممنوعیت‌ها یا محدودیت‌های موقت زمانی، مکانی و نوعی را برای منابع آلوده‌کننده برقرار کرده و بلافاصله مراتب‌را از طریق رسانه‌های همگانی به اطلاع عموم خواهند رسانید.

اگرچه دراین قانون به صراحت در مورد دمای هوا بالای ۵۰ درجه و حد بحران دما  به اسم اشارتی نشده است  اما در بخش های نخستین این ماده آنجا که از ” مواقع اضطراری که به علت کیفیت خاص جوی” سخن گفته شده است را میتوان با دمای هوا و یا حد آلودگی   مضر برای انسان در دانشنامه های پزشکی و قانون نظام سلامت مرتبط دانست .

ستاد مدیریت بحران همواره بر اساس اعلام سازمان هواشناسی تصمیم گیری می کند و حداقل در سال جاری از سوی هواشناسی، دمای بالای ۵٠ درجه در جنوب استان و هوای ناسالم در شمال استان سیستان و بلوچستان گزارش و از رسانه ی ملی و استانی پخش شده است. اما تاکنون اقدام موثری از سوی ستاد بحران پس از گذشت چندین روز مشاهده نشده است.

شهروندان از ستاد بحران استان انتظار دارند پیش از آنکه نمایندگان مجلس به موضوع مذکور ورود پیدا نمایند و یا عزیزانی از رجال سیاسی مملکت در فضاهای مجازی  توییتر و فیس بوک در مقام نوع دوستی برای مردم مظلوممان دل بسوزانند ، آنان پیش دستی  کنند و برای مشکلات روزهای اخیر و عدم تکرار آن در آینده برنامه ریزی و چاره اندیشی کنند.

از همین رو از نمایندگان مردم استان سیستان وبلوچستان در مجلس و استاندار انتظار مى رود تا درباره ى  قوانین موجود در خصوص شرایط آب و هوای نامطلوب  توضیحاتی را برای تنویر افکار عمومی ارائه کنند و از سوى دیگر درباره ى چگونگی تعیین درجه ی گرمسیری این استان با وجود ۹ ماه هوای بسیار گرم در برخی مناطق بلوچستان و وجود ریز گردهای دائمی در حوزه سیستان، وزارت نیرو را مورد سوال و تذکر قرار دهند.

همایون امیری

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...