۲۰ سال از منطقه آزاد چابهار گذشت/ محل شنا وجود ندارد

با گذشت بیست سال از تاسیس منطقه آزاد – صنعتی چابهار، این منطقه از برآورد کردن نیازهای مردم شهر چابهار و کنارک ناتوان بوده است. و چه بسا خود به عاملی برای عقب ماندگی چابهار تبدیل شده است اما با این وجود صحبت از افزایش جمعیت این شهر تا سقف ۱ میلیون و چهارصد هزار نفر می شود.
به گزارش کمپین فعالین بلوچ، با گذشت بیش از ۲۰ سال از تاسیس منطقه آزاد صنعتی – تجاری در شهر چابهار با مساحت ۱۴ هزار هکتار زمین که تقریبا بیش از ۶ برابر محدوده قانونی شهر چابهار است هنوز نتوانسته است در بهینه سازی وضعیت منطقه مفید واقع شود.
منطقه آزاد چابهار با تصرف ۱۴ هزار هکتار زمین تنها ۱۰۰۰ نفر جمعیت دارد اما شهر چابهار با تمامی شهرنشین‌ها، روستاییان و حاشیه‌نشینانش حدود ۱۵۰ هزار نفر است که از بیشتر امکانات شهری نیز عاری است.
منطقه آزاد چابهار به عنوان محلی برای ترانزیت و ترخیص کالا استفاده می شود و نفعی برای شهر چابهار نداشته است.
علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان نیز با انتقاد از منطقه ازاد چابهار گفت: این منطقه بعد از گذشت بیش از ۲۰ سال نتوانسته است در محدوده ی خودش به مسافران خدمات اولیه از جمله ساخت مکانی برای شنا، نصب دوش آب و مکانی برای تعویض لباس ایجاد کند.
وی همچنین با اشاره به کمبود آب شرب در چابهار گفت: ساخت و توسعه آب شیرین کن برای تامین آب شهر و روستاهای کنار دریا باید در اولویت باشد و نباید مردم در کنار اقیانوس بی آب باشند.
در همین زمینه دادکریم بلوچ شهردار چابهار نیز گفت: در مورد وضعیت آب برخورداری چابهار از آب ۲۵ درصد و وضعیت آب در منطقه چابهار یک چالش عمده است.
وی همچنین گفته: هم اکنون شهرداری چابهار بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان از دستگاه‌های اجرایی مطالبات دارد که اقدامی در راستای ایجاد فشار به دستگاه ها برای پرداخت این بدیهی ها صورت نگرفته است. که به دلیل مشکلات مالی بیش از شش ماه از پرداخت حقوق کارکنان سازمان اتوبوسرانی خود عاجز مانده است.
همچنین کالایی که به بندر می‌آید به منطقه آزاد می‌رود و سود حاصل از آن نیز برای منطقه آزاد است. از آنجایی‌که منطقه آزاد معاف از عوارض و معاف از ارزش افزوده است فرصت‌هایی را برای خود ایجاد کرده که عملا مردم چابهار و مدیریت شهری و شهرداری از آن بی‌بهره هستند و حتی منطقه آزاد، هزینه‌های تامین خدمات برای مسافران شهر چابهار را به شهرداری چابهار تحمیل کرده ولی سود حاصل از خرید مسافران را منطقه آزاد می‌برد.
حاشیه‌نشینی چابهار در حدود ۶۳ درصد است. چابهار از نظر نسبت حاشیه به جمعیت رتبه نخست را در کشور دارد. این آمار دو سال قبل ۴۵ درصد بیان می شد اما اکنون تا ۷۰ درصد نیز بیان شده است که خود نشان دهنده افزایش حاشیه نشینی و فقر است.
شهردار چابهار همچنین گفت: چابهار در حال حاضر از نظر شاخصه‌های بهداشتی کمترین امکانات را دارد در حوزه آموزشی نیز چنین است.


با همه این تفاصیل مسئولان قصد دارد که جمعیت شهر چابهار را از ۱۵۰ هزار نفر به یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر افزایش دهند.موضوعی که باعث افزایش نگرانی ها در حوزه جمعیت سازی جدید و عدم توجه به بافت فرهنگی و مذهبی مکران شده است کما اینکه منطقه ازاد چابهار در طول ۲۰ سال فعالیت برای جمعیت فعلی چابهار هیچ گونه نفع بالفعلی نداشته و صرفا دراستای اقتصاد ملی و نه محلی کارگر بوده است.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...