“۳۷ نفر شتر مبتلا به هاری در خاش معدوم شدند”

کمپین فعالین بلوچ . slideshow, اخبار, اخبار بلوچستان 62 بدون نظر

بیماری هاری که از منطقه زابل آغاز شده بود این روزها در حال انتشار بین دام های مردم استان است که در آخرین مورد ۳۷ نفر شتر در خاش بخاطر هاری و خطر سرایت آن کشته شدند.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، بیماری های قابل انتقال بین انسان و دام را بیماری مشترک یا زئنوز می نامند که از جنبه های اقتصادی و بهداشت انسانی دارای اهمیت فراوانی هستند.

در این میان هاری به عنوان بیماری مشترک بین انسان و حیوان از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا به عنوان یک بیماری کشنده که به وسیله ویروسی که به سیستم عصبی حمله می کند شناخته می شود.

ویروس بیماری هاری در بزاق حیوان پنهان شده و معمولا توسط گازگرفتن حیوان آلوده به فرد سالم منتقل می شود و هنگامی که علائم بیماری هاری ظاهر شوند، در اکثر موارد کشنده خواهد بود.

اصلی ترین راه سرایت هاری، گاز گرفتن به وسیله حیوان مبتلا به بیماری است که از مهم ترین علائم آن تب و لرز، خستگی، سردرد، درد عضلانی، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ، سرگیجه، سرفه خشک و تنگی نفس است.

این بیماری ابتدا در منطقه سیستان در شمال استان آغاز شد.

تا کنون حدود ۱۴۰۰ نفر با گزیدگی سگ مواجه شدند و دستکم ۶ نفر در یک سال گذشته کشته شدند.

این بیماری اخیرا در بین دامها در منطقه خاش رشد کرده بود.

شهنوازی در این باره به کمپین گفت: هاری که از زابل شروع شد به علت بی توجهی مسئولان استانی در حال مبتلا شدن به فاجعه ملی است در شهرستان خاش شترداران به صورت روزانه در حال کشتن و معدوم ساختن شتر هایشان هستند در حالی که هیچ اقدام موثری از جانب مسئولان دیده نمی شود این شتر ها حاصل چنین سال زحمت این دامداران است”

وی افزود: تا کنون با معدوم سازی ۳۷ نفر شتر مبتلا الحمدلله فعلا کنترل شده است اما هیچ پشتیبانی موثری در ابتدای شروع بیماری انجام نشد فقط دامپزشکی در زمان شیوع بیماری ناظر معدوم سازی شتر ها بود.

وی افزود: مالکین شتر ها با از خودگذشتگی سریعا به از بین بردن شترها حتی با کوچکترین شکی کردند.

دیدگاهتان را بنویسید