۶ سال چشم انتظار لایروبی بندر بریس چابهار

۲ هزار و ۴۵۲ صیاد بیش از ۶ سال چشم انتظار لایروبی بندر پر از گل و لای بریس در چابهار هستند تا بتوانند براحتی شناورهای خود را برای صید آبزیان به آبهای دریای عمان و آزاد بفرستند.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از ایرنا، لایروبی و احداث دستک رسوب گیر در بندر  صیادی بریس چابهار بسیار ضروری و از مهمترین نیازهای صیادان است.

استفاده مناسب از ظرفیت ها و توانمندیها به ویژه ذخایر خدادادی دریا می تواند روز به روز بر اقتصاد خانوار و ایجاد اشتغال پایدار تاثیر مهمی بگذارد اما در این مهم اهمال می شود.

چابها و کنارک در محدوده سواحل مکران به آب های اقیانوس هند متصل هستند و موقعیت مناسب برای آبزی پروری دارند. وجود نعمت های فراوان خدادادی و ظرفیت های بسیار اشتغال دریا محور در سواحل چابهار و کنارک توانسته بیش از ۲۴ هزار نفر را در بخش شیلات مشغول به کار کند.

عمران طارم یکی از صیادان در روستای بریس اظهار داشت: جمع شدن گل و لای در حوضچه بندر بریس به حدی رسیده است که در زمان جزر ومد امکان تردد شناورها وجود ندارد.

جدگال دیگر صیاد بندر بریس گفت: بسیاری از شناورهای صیادی در بریس دست از کار کشیده اند و برخی به بنادر همجوار کوچ کرده اند.

فیض محمد نیز بیان کرد: بارها بندر بریس مورد بازدید مسئولان شهرستان چابهار، مدیران ارشد استانی و کشور قرار گرفته ولی توفیقی برای صیادان نداشته است و همچنان درد و رنج صیادان برای تردد به دریا ادامه دارد.

یونس خاتمی یکی دیگر از صیادان بندر بریس گفت: بریس علاوه بر مشکلات لایروبی با مشکلات زیاد دیگری نظیر بی آبی مواجه است و با بیش از ۶ هزار نفر جمعیت تاکنون شبکه آبرسانی ندارد و با تانکر آبرسانی سیار می شود.

رئیس اداره شیلات بندر بریس چابهار گفت: اسکله بندر صیادی بریس از نوع سنگی و بتنی، عمق آبخور ۲ متر، طول راه ارتباطی ۸۰۰ متر، طول موج شکن آن ۵۹۴ متر، پهلوگیری اسکله ۱۶۰ متر، بازوی فرعی ۹۵ متر و وسعت حوضچه آن ۲۵ هکتار است.

عطاالله رئیسی افزود: بندر صیادی بریس در سال ۱۳۶۸ احداث شده و در سال ۱۳۷۱ به بهره برداری رسیده است.

وی بیان کرد: عدم لایروبی بندر صیادی بریس با گذشت چندین سال صیادان را برای رفت وآمد به دریا و فعالیت صید وصیادی با مشکلات جدی مواجه کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه گل و لای فراوانی در حوضچه بندر بریس جمع شده لایروبی این بندر بسیار ضروری است.

وی بر ساخت ایستگاه آتش نشانی در بندر صیادی بریس با توجه به فاصله ۵۵ کیلومتری آن با چابهار تاکید کرد و افزود: بارها بر اثر آتش سوزی شناورها، صیادان خسارات زیادی دیده اند.

وی گفت: در مجموع ۴۰۲ شناور شامل ۶۴ لنج برودتی، ۷۹ لنج یخی و ۲۵۹ قایق در بندر بریس فعال هستند که در سال گذشته (۱۳۹۵) ۴۲ هزار و ۴۸۴ تن شامل ۱۴ هزار و ۲۷۴ تن ماهی تجاری و ۲۸ هزار و ۲۱۰ تن ماهی صنعتی صید می کنند.

رئیس اداره شیلات بندر بریس چابهار ادامه داد: هشت صنایع شیلاتی به تفکیک کاربری ۲ کارخانه کنسروماهی، چهار کارخانه عمل آوری و سردخانه، یک کارخانه یخسازی، یک کارخانه پودر ماهی و پنج تعاونی صیادی در بندر بریس فعال هستند.

مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای لایروبی بنادر صیادی شهرستان های چابهار وکنارک پیگیری های زیادی انجام شده است.

هدایت الله میرمرادزهی افزود: بیش از ۹۰ میلیارد ریال برای لایروبی بنادر صیادی سیستان وبلوچستان مصوب شده است که انتظار می رود هرچه سریعتر عملیات اجرایی لایروبی آغاز شود.

وی بیان کرد: ۱۱ بندر ماهیگیری و جایگاه تخلیه صید شامل بنادر تیس، کنارک، رمین، زرآباد، پزم، چابهار، بریس، گواتر، جد، تنگ و پسابندر در حوزه شهرستانهای چابهار و کنارک برای صید و صیادی فعال هستند.

وی گفت: ۹۳۰ فروند لنج و هزار و ۴۰۰ فروند قایق صید و صیادی با حدود ۲۵ هزار نفر صیاد دائمی و فصلی در قالب ۳۴ تعاونی صیادی در حوزه اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان فعالیت دارند.

وی تصریح کرد: همچنین ۱۰۷ واحد صنایع شیلاتی در نوار ساحلی وجود دارد که از جمله آنها ۲۹ کارخانه تولید کنسرو ماهی نقش مهمی در بسته بندی و صادرات تن ماهیان دارند.

وی بر توسعه اسکله ها و محل تخلیه صید، روشنایی و آسفالت و یا سنگفرش محدوده بنادر صیادی، تسریع در تخصیص اعتبار برای لایروبی بندر بریس، تیس و هفت تیر، حصارکشی محوطه های اداری، احداث جایگاه سوخت و آتش نشانی برای اسکله فرعی و فعال سازی کارخانه های شهرک صنعتی، سردخانه، عمل آوری و کارخانه یخسازی بریس تاکید کرد و افزود: رسیدگی به مشکلات صیادان به تحقق اقتصادمقاومتی منجر می شود.

سیستان وبلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای ۲ اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندرچابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.

شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال ۱۳۹۵ با جمعیت ۲۸۳ هزار و ۲۰۴ نفر در قالب ۴۸ هزار و ۱۴۷ خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله ۶۴۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از ۲ شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، ۶ دهستان و ۴۳۸ روستا تشکیل شده است.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...