۸۰ درصد سیستان و بلوچستان تحت تاثیر خشکسالی است

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به اینکه ۸۰ درصد این استان تحت تاثیر خشکسالی است باید ایجاد مرکز پایش خشکسالی به صورت منطقه ای مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از ایرنا اتابک جعفری روز شنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ۴۸ درصد مساحت این استان تحت تاثیر خشکسالی متوسط، ۲۷٫۳ درصد خشکسالی شدید و ۳٫۹ درصد خشکسالی خیلی شدید است.

وی با بیان اینکه حجم فعلی چاه نیمه ها در سه چاه نیمه ۱۵ درصد و چاه نیمه چهارم ۲۰ درصد کاهش یافته است گفت: حجم تمام سدها ۱۹ درصد نسبت به سال آبی گذشته کاهش یافته به طوری که در یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون متر مکعب حجم فعلی سدهای استان تنها حدود یک میلیارد مترمکعب آب ذخیره شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بدترین وضعیت آبی در سد پیشین گزارش شده است تاکید کرد: با توجه به خشکسالی و کاهش بارندگی ها چاره ای جز طرح احیا و تعادل بخشی نداریم.

جعفری با بیان اینکه چاههایی که بیشتر دشت ها را در معرض خطر قرار دادند شناسایی شده است گفت: دادستانی در این زمینه آب منطقه ای را به خوبی حمایت کرده است.

وی نصب کنتور هوشمند را کمک قابل توجه ای به کنترل منابع آبی دانست و گفت: از مجموع هفت هزار و ۳۰۰ کنتور هوشمند مورد نیاز استان امسال سه هزار و ۵۰۰ کنتور نصب می شود و بقیه سال آینده فعال خواهد شد.

وی ادامه داد: با نصب کامل این کنتورها در سال آینده سیستان و بلوچستان جزو استان های امن آبی خواهد شد.

وی بیشترین تخلفات برداشت از چاههای غیرمجاز را مربوط به سازمان ها و نهادهای دولتی در سیستان و بلوچستان ذکر کرد.

رضا نجفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: این نهاد با تاکید بر حفظ منابع آبی طرح جایگزین کردن محصولات کم مصرف آبی را در دستور کار قرار داده به طوری که کشت هندوانه در استان به دلیل مصرف آبی زیاد امسال ۱۵ هزار هکتار نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وی اجرای طرح آبیاری تحت فشار در ۲۳ هزار هکتار از مزارع استان را از دیگر فعالیت های جهاکشاورزی در زمینه استفاده بهینه از منابع آبی ذکر کرد.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
Captcha loading...